A1 Sportback – ideální partner pro městský životní styl

audi-a1-int

Značka Audi představila v roce 2010 zcela novou modelovou řadu A1.


Úspěšný kompaktní model nyní přichází ve své druhé generaci. Nové Audi A1 Sportback se vyznačuje dynamickým designem a je ideálním partnerem pro cestování v městských oblastech, ale velmi vhodné je i pro delší trasy. Sportovně laděný kompaktní automobil zapustil pevné kořeny v digitálním světě svými informačními, zábavními a asistenčními systémy na úrovni vyšší třídy. Velký prostor pro individualizaci vytvářejí nové výbavové linie.


 


Nový vzhled: vnitřní design
Designéři si vytkli za cíl vytvořit "nejsportovnější interiér kompaktní třídy". Tomu odpovídá zaměření interiéru na řidiče, mimořádný emocionální náboj a široké možnosti individualizace. Na první pohled zaujmou zejména tvary výdechů ventilační soustavy, digitálního panelu přístrojů a clony nad přístroji. Sportovně pojaté, uhlazené linie a plochy vládnou celému interiéru a uplatnění nalézají na přístrojové desce, ve výplních dveří i na středové konzole. Středová konzola a na přání dodávaný displej MMI touch jsou natočeny k řidiči pod úhlem 13 stupňů. Displej a pás výdechů ventilační soustavy na straně spolujezdce vpředu jsou integrovány do plochy se vzhledem černého panelu, která zasahuje až do dveří.


Tři varianty interiéru "advanced", "design selection" a "S line" nabízejí četné možnosti výběru barev a materiálů podle individuálního vkusu. Ozdobné obložení přístrojové desky před sedadlem spolujezdce vpředu má různou podobu v závislosti na výbavové linii a je doplněno barevně sladěnými ozdobnými prvky na výdeších ventilační soustavy, středové konzole a plochách v bezprostřední blízkosti klik dveří.


Na přání dodávaný paket osvětlení kontur a dekoračního osvětlení umocní za tmy vnitřní design světelnými prvky LED ve 30 vybraných barvách.


 


Více místa a komfortu: prostorové uspořádání
Nové Audi A1 Sportback nabízí výrazně větší vnitřní prostor, a tím i více komfortu pro řidiče, spolujezdce vpředu i cestující na sedadlech vzadu. Objem zavazadlového prostoru vzrostl o 65 litrů. V normálním uspořádání pojme 335 litrů, se sklopenými opěradly zadních sedadel lze až po strop využít objem 1090 litrů. Výška prahu zavazadlového prostoru nad zemí je s 67 centimetry příjemně nízká.


Díky vzájemně oddělenému uložení pružin a tlumičů má zavazadlový prostor mezi podběhy kol šířku přesně jeden metr.


Audi nabízí dvě varianty sedadel. V obou případech lze na přání objednat funkci vyhřívání sedadel. Sportovní sedadlo má sériově manuálně nastavitelnou výšku. Výrazné boční polštáře a bederní opěrka, nastavitelná ve dvou směrech, poskytují tělu ještě lepší oporu. Navzdory kompaktním vnějším rozměrům a sportovní linii střechy modelu A1 Sportback si mohou i dospělé osoby užívat na sedadlech vzadu velkorysého prostoru pro hlavu a nohy.


Všechno digitální: ovládání a zobrazování
Nové Audi A1 Sportback je připraveno na digitální budoucnost. Již v základní verzi je vůz sériově vybaven zcela digitálním panelem sdružených přístrojů s 10,25" displejem vysokého rozlišení a multifunkčním volantem. Na přání dodávaný Audi virtual cockpit poskytuje řidiči přímo v jeho zorném poli rozsáhlé a rozmanité informace - od navigačních šipek přes dynamické animace navigační mapy a funkce informačního a zábavního systému včetně služeb Audi connect až po grafické informace některých asistenčních systémů.


Kompletně síťově propojené a vždy aktuální: informační a zábavní systémy a Audi connect
Filozofie ovládání odpovídá konceptu informačních a zábavních systémů z vyšší třídy. Nové Audi A1 Sportback je sérově vybaveno systémem MMI Radio, který se ovládá prostřednictvím multifunkčních tlačítek na volantu a ukazatele na digitálním panelu sdružených přístrojů a který již v základní verzi disponuje rozhraním Bluetooth. Se systémem MMI Radio plus zahrnuje přístrojová deska 8,8" dotykový displej MMI, který dokonale splývá s okolními plochami se vzhledem černého panelu. Jak je obvyklé u chytrých telefonů, zadávají se veškeré ovládací povely dotykem. Nový koncept ovládání MMI touch rozpoznává také zadávání ručně psaným písmem, bez přerušování a čekání na jednotlivá písmena - jako u velkého Audi A8. Nejvyšší varianta MMI Navigation plus nabízí 10,1" dotykový displej MMI.


Je-li k dispozici aktivní datové připojení, lze automaticky stáhnout a instalovat až čtyři bezplatné aktualizace mapových podkladů ročně. Alternativně je lze aktualizovat manuálně z paměťové karty SD, na kterou byly aktualizace staženy z portálu myAudi. Nejnovější generace hlasového ovládání se vyznačuje vylepšeným dialogem mezi řidičem a automobilem.


MMI Navigation plus ve spojení s Audi connect nabízí řidiči modelu A1 Sportback funkce z vyšší třídy, jako například hybridní vedení trasy, které uskutečňuje výpočet trasy v cloudu a zohledňuje v něm kompletní stav dopravy. Hybridní zadávání cílů - kombinace vyhledávání ve vlastních datech systému i na internetu - podporuje zákazníka při vyhledávání čerpacích stanic, parkovacích míst, restaurací nebo hotelů. Z internetu za tím účelem stahuje informace o cenách paliv, dostupnosti parkovacích míst nebo například hodnocení zákazníků na portálu Yelp a tyto údaje ukazuje přímo v seznamu výsledků vyhledávání pro zadání cíle. Alternativně je k dispozici vyhledávání Google. Dalšími přednostmi jsou zobrazování satelitních mapových podkladů a nové prostorové modely měst, které nabízejí precizní zobrazení mnoha městských center.


Se systémem MMI Navigation plus může zákazník využívat také rozmanité internetové služby Audi connect, které poskytují mimo jiné turistické informace, informace o parkovacích místech a dopravě, nabízejí přístup k Twitteru a do e-mailové schránky a umožňují navigaci s využitím portálů Google Earth a Google Street View. Uživatel si může zjistit také předpověď počasí a ceny paliv.


Nejlepší spojení v interiéru nového modelu A1 Sportback zaručuje paket Connectivity, který zahrnuje rozhraní Audi smartphone interface, jež integruje chytré telefony iOS a Android prostřednictvím systémů Apple CarPlay* a Android Auto* do speciálně vyvinutého uživatelského prostředí v MMI, jakož i dva vstupy USB (1x USB-A, 1x USB-C s vyšším nabíjecím proudem).
* lokální podpora Apple car Play a Android Auto závisí od výrobců OS mobilních zařízení a může se v jednotlivých zemích lišit.


Audi phone box, další prvek výbavy na přání, propojí chytrý telefon s anténou vozidla, čímž zvýší kvalitu příjmu s technologií LTE. Kromě toho zahrnuje funkci indukčního nabíjení chytrého telefonu v souladu se standardem Qi. Nabídku informačních a zábavních systémů završují doplňkové moduly, dodávané na přání. Mezi ně patří přijímač digitálního rozhlasového vysílání DAB a funkce "Hybrid Radio", která při špatné kvalitě příjmu automaticky a bez znatelného přerušení přejde z příjmu pozemního rozhlasového vysílání (FM/DAB) na příjem internetového vysílání. U něho má zákazník přístup k více než 25 000 různým rozhlasovým stanicím a podcastům z celého světa.


Na přání dodávaná zvuková aparatura Audi napájí šestikanálovým zesilovačem o výkonu 180 W osm reproduktorů včetně subwooferu. Na přání dodávaný prémiový audiosystém Bang & Olufsen disponuje jedenácti reproduktory a výkonem 560 W. Mimořádné potěšení z poslechu, které je v tomto segmentu jedinečné, pramení ze speciálního efektu 3D, u něhož je čelní okno používáno jako odrazová plocha pro čtyři reproduktory, uložené v přístrojové desce. Touto doplňkovou, speciálními algoritmy vytvořenou zvukovou hladinou v úrovni hlavy se vnitřní prostor akusticky doslova otevře.