Atletický a dobrodružný Opel Grandland X

opel-grandland

Moderní dynamické linie, off-roadový vzhled a vyvýšená poloha sedadel s dobrým výhledem všemi směry typická pro SUV.


Společně s celou škálou špičkových technologií a velkým vnitřním prostorem pro pět dobrodružných pasažérů – to je nový Opel Grandland X, který měl světovou premiéru na letošním mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem.


Novinka je vážným konkurentem v prudce expandujícím segmentu SUV. Jen v kompaktní třídě vzrostl podíl SUV ze sedmi procent v roce 2010 na současných téměř dvacet procent. Nový Grandland X s optimální výbavou a rozměrovým formátem přichází na trh jako třetí člen rodiny Opel X. Připojí se ke svým menším sourozencům Opel Crossland X a bestselleru Opel Mokka X, které jsou oba přibližně o 20 centimetrů kratší. Současně Grandland X rozšíří nabídku kompaktních vozů tvořenou modelovou řadou Opel Astra a Opel Zafira.Nový Opel Grandland X přichází s bohatou standardní výbavou. Zahrnuje denní světla z LED, zadní skupinová světla z LED, asistenční systém pro udržování jízdního pruhu Lane Departure Warning, rozeznávání dopravních značek Road Sign Recognition, inteligentní tempomat, asistenční systém pro rozjezd do svahu Hill Start Assist, rádio R4.0 s modulem Bluetooth, klimatizaci s pylovým a pachovým filtrem, komfortní sedadla s všestrannými možnostmi nastavování a sklopné zadní opěradlo dělené v poměru 40:60. Systém Opel OnStar je součástí standardní výbavy od verze Edition. Dynamický design nového kompaktního SUV značky Opel upoutá na první pohled – především s volitelným dvoubarevným lakováním karosérie s kontrastní černou střechou.Bezpečný zážitek z jízdy: IntelliGrip, nejmodernější asistenční systémy a motory
Grandland X poskytuje zážitek z jízdy po celý rok a na každém povrchu. Je to kromě jiného zásluhou příplatkového elektronického regulačního systému IntelliGrip, který zaručuje špičkovou trakci v rozličných jízdních situacích. Řidič může přepínat 5 jízdních režimů. Systém adaptuje přenos točivého momentu na poháněná přední kola, když je to třeba, brání prokluzování kol, a modifikuje body přeřazování u automatické převodovky, stejně jako i charakteristiku elektronického pedálu plynu. To vše společně zajišťuje optimální trakci a dynamickou stabilitu bez ohledu na to, či Grandland X jede po sněhu, v bahně, písku anebo po mokrém povrchu.
Grandland X přináší prvotřídní nabídku nejmodernějších asistenčních systémů a komfortních prvků: Forward Collision Warning s funkcí nouzového brzdění Automatic Emergency Braking a rozeznáváním chodců, monitorování únavy řidiče Driver Drowsiness Alert, parkovací automat Advanced Park Assist a kamerový systém se záběrem 360°- to jsou jen některé příklady. Příplatkové systémy jako adaptivní tempomat Adaptive Cruise Control, který udržuje nastavenou rychlost i odstup od vozidla jedoucího vpředu (v případě potřeby až do úplného zastavení) dále zvyšují bezpečnost. Vynikající bezpečnostní úroveň nového modelu Grandland X nedávno potvrdilo i konsorcium Euro NCAP, které jí ocenilo pěti hvězdičkami.Opel opět demonstruje svou ambici lídra v oblasti osvětlovacích technologií a nabízí pro Grandland X reflektory Adaptive Forward Lighting (AFL) LED. Funkce jako odbočovací světla, asistenční systém dálkových světel a automatická regulace dosahu zaručují optimální osvětlení silnice za všech podmínek.
K vysoké míře radosti z jízdy kromě elektronického systému IntelliGrip a mnohých dalších asistenčních systémů přispívají i temperamentní motory. Zpočátku bude pro Grandland X možnost výběru z dvojice pohonných jednotek s příznivou spotřebou a nízkými emisemi CO2. Oba agregáty lze kombinovat se šestistupňovou manuální anebo šestistupňovou automatickou převodovkou, přičemž jsou vždy vybavené systémem Start/Stop.Celohliníkový zážehový tříválec 1,2 litru s přímým vstřikováním paliva a přeplňováním turbodmychadlem dosahuje výkonu 96 kW (130 k) a při otáčkách 1750 min-1 poskytuje maximum točivého momentu 230 Nm(spotřeba paliva podle NEDC: ve městě 6,0-6,4 l/100 km, mimo město 4,5-4,9 l/100 km, kombinovaná 5,1-5,5 l/100 km, kombinované emise CO2 117-127 g/km).
Čtyřválcový turbodiesel 1,6 litru dosahuje výkonu 88 kW (120 k) a při otáčkách 1750 min-1 poskytuje maximum točivého momentu 300 Nm (spotřeba paliva podle NEDC: ve městě 4,7-5,1 l/100 km, mimo město 3,5-4,2 l/100 km, kombinovaná 4,0-4,6 l/100 km, kombinované emise CO2 104-118 g/km).
Pro zákazníky favorizující vyšší výkon nabídne Opel v blízké budoucnosti rozšíření výběru o nový špičkový turbodiesel.
Kromě toho bude k dispozici i nová osmistupňová automatická převodovka.


Sportovní, elegantní, komfortní: Takové má být moderní SUV
Kromě svižných jízdních výkonů přispívá k příjemné atmosféře za volantem i interiér vysoké kvality s elegantním designem a nejmodernější technologie infotainmentu.
S délkou 4477 milimetrů, šířkou 1856 milimetrů (bez vnějších zpětných zrcátek) a výškou 1609 milimetrů působí nový Opel Grandland X z každé perspektivy jako robustní SUV. Vpředu nad ochranným štítem v nárazníku nese výrazná maska chladiče hrdě logo s bleskem Opel. Vyhnuté chromované lišty lemují logo a probíhají do stran vstříc úzkým světlometům obsahujícím denní světla z LED v profilu dvojitého křídla, čímž vizuálně rozšiřují přední část karosérie a dodávají modelu Grandland X energický a solidní postoj. Na přední kapotě jsou typické hrany Opel – jako výraz filozofie designu značky ‘sochařské umění ve spojení s německou precizností’.Boční pohled poskytuje atraktivní kombinaci robustního šarmu SUV a elegantních linií. Výrazné modelované blatníkové lemy a ochranné plastové obklady spodní části karosérie dodávají modelu Grandland X off-roadový vzhled. Jako kontrast k němu jasné linie a typický prolis ve tvaru čepele probíhající spodní částí bočních dveří identifikují nový Grandland X jako příslušníka rodiny automobilů Opel. Personalizaci vozu umožňuje dvoubarevné lakování karosérie s kontrastní černou střechou. Splývající střecha je s karosérií spojená vizuálně přerušeným zadním sloupkem, který vytváří dynamický přechod k zadní části karosérie. Zadní pohled na Grandland X prezentuje do nejmenších detailů design typického SUV: Široký postoj, stříbrný nájezdový štít v nárazníku s integrovanými koncovkami výfuku po obou stranách, stejně jako i ochranné plastové obložení nárazníku nad ním a úzké zadní skupinové svítilny z LED, to vše zvýrazňuje sportovní charakter novinky Opel.Stejně vysokou kvalitu vyzařuje interiér: přístrojový panel a středová konzole s dotykovým displejem jsou jasně horizontálně členěné a natočené k řidiči. Středová konzole obsahuje tři úrovně ovládacích prvků pro rychlý a intuitivní přístup k infotainmentu, klimatizaci a funkcím podvozku. Povrchy v interiéru se vyznačují vysokou haptickou kvalitou, čímž přispívají k pocitu pohody a komfortu na všech místech v kabině. Posádka profituje z pro SUV typické zvýšené polohy sedadel, která zaručuje dobrý výhled a umožňuje pohodlné nastupování a vystupování. K dispozici je i panoramatické střešní okno přivádějící do interiéru přirozené světlo a umožňuje ničím nerušený pohled na oblohu. Typický vysoký komfort modelů Opel zajišťují přední ergonomická sedadla s certifikátem AGR, vyhřívaný volant a vyhřívaní předních i zadních sedadel.Dlouhý rozvor 2675 milimetrů zabezpečuje v kabině kompaktního SUV dost místa pro pětičlennou posádku. A variabilní zavazadelník s objemem od 514 do 1652 litrů poskytuje velkorysý prostor pro zavazadla a sportovní výbavu a Grandland X s ním může hravě konkurovat nejprostornějším kombi kompaktní třídy. Podle verze výbavy ulehčují přístup do zavazadelníku elektronicky ovládané páté dveře, které lze otevřít a zavřít bez dotyku jednoduchým pohybem nohy pod zadním nárazníkem.
V typickém duchu Opel poskytuje nový Grandland X řidiči i spolujezdcům špičkovou konektivitu díky systému infotainmentu IntelliLink nejnovější generace kompatibilním s Apple CarPlay a Android Auto, jako i telematickému systému Opel OnStar s hotspotem Wi-Fi[1] a novými službami, jako je rezervace hotelového pokoje[2] nebo vyhledávání volného parkoviště[3]. Smartfony lze pohodlně bezkontaktně nabíjet pomocí induktivního nabíjení. Pro fanoušky hudby, kterým záleží na špičkové kvalitě poslechu, je k dispozici audiosystém Denon s osmi reproduktory a subwooferem.

[1] Služby OnStar vyžadují aktivaci a účet u OnStar Europe Ltd. Služby hotspotu Wi-Fi vyžadují smlouvu s vybraným operátorem mobilní telefonní sítě. Po uplynutí testovací doby jsou služby zpoplatněné. Všechny služby závisí na dostupnosti a pokrytí mobilní telefonní sítě.
[2] Přes booking.com. Potřebná je e-mailová adresa a kreditní karta.
[3] Přes Parkopedia