Audi A8: budoucnost luxusní třídy

audia-a8

7. listopadem 2017, světovou premiérou nového Audi A8 na akci Audi Summit v Barceloně, začíná budoucnost luxusní třídy.


Čtvrtá generace vlajkové lodi je opět ztělesněním náskoku díky technice - novým designérským stylem, inovativním konceptem dotykového ovládání a důslednou elektrifikací pohonu. Kromě toho bylo Audi A8 vyvinuto, jako první sériově vyráběný automobil na světě, pro jízdu s vysokou mírou automatizace. Od roku 2018 bude Audi postupně uvádět do sériové výroby autonomní jízdní funkce, například pro automatické zaparkování vozidla do volné mezery nebo garáže a pro automatickou jízdu v dopravní koloně.


Stylový: vnější design
Audi A8 přichází s novým stylem a pro celou značku představuje vstup do nové éry designu. Svou přídí s širokou, vzpřímenou maskou chladiče Singleframe a svalnatým tělesem karoserie s ladnými tvary symbolizuje sportovní eleganci, vysokou kvalitu a progresivní charakter. Nové Audi A8 naplňuje vysoká očekávání, která značka Audi vyvolala stylistickou studií Audi prologue. Luxusní limuzína je nepřehlédnutelná, ať se jedná o normální verzi s vnější délkou 5,17 metru, nebo A8 L s rozvorem prodlouženým o 13 centimetrů.


Značka Audi je na celém světě proslulá sportovním charakterem, lehkou konstrukcí a trvalým pohonem všech kol quattro. Tyto hodnoty se věrně zrcadlí v designu nového modelu A8. Vyvážené proporce zdůrazňují ve stejné míře všechna čtyři kola. Svaly, pnoucí se nad podběhy, vizualizují pohon všech kol quattro. Při pohledu z profilu vytváří napětí vzpřímená příď v kombinaci s mírně skloněnou zádí. Vlajková loď dává svůj charakter najevo ve dne i v noci. Na tom mají svůj podíl jak nápadné světlomety HD Matrix LED s laserovými světlomety Audi, tak i kombinace světelného pásu LED a zadních světlometů, vybavených technikou OLED. Vůz se s řidičem vítá a loučí prostřednictvím jedinečných světelných animací.


Luxusní salonek: interiér
Prostor pro maximální volnost pohybu je zásadním atributem nového pojetí luxusu. A8 se proto vyrovná velkorysému salonku. V porovnání s předchůdcem jsou obě karosářské verze výrazně delší.


Nabídka prvků výbavy a materiálů je velmi široká. Každý detail - od perforace na čalounění sedadel až po elektricky ovládané kryty výdechů ventilační soustavy - dokládá nejvyšší úroveň manufakturní výroby.


Nejexkluzivnější místo v nové vlajkové lodi Audi je vzadu vpravo - na relaxačním sedadle v modelu A8 L, dodávaném na přání, s mnoha různými možnostmi nastavování polohy a opěrkou pro nohy. Na tomto sedadle si může cestující nechat v několika stupních zahřívat a masírovat chodidla opřená o zadní stěnu sedadla spolujezdce. Zážitek završují nové komfortní opěrky hlavy. Cestující na sedadlech vzadu mohou prostřednictvím vlastní ovládací jednotky navíc ovládat mnoho funkcí, mezi něž patří dekorační osvětlení, nové bodové svítilny HD Matrix a masážní funkce sedadel, a také vést soukromé telefonní hovory. Zařízení Rear Seat Remote s displejem OLED má velikost chytrého telefonu a je vyjímatelné ze středové loketní opěrky.


Cit v prstech: ovládání
Interiér luxusní limuzíny má záměrně minimalistický design. Uspořádání interiéru je přehledné se striktním důrazem na horizontální linie a plochy. Audi přenáší své vysoké ambice v oblasti kvality do digitální éry pomocí radikálně nového ovládacího konceptu, který postrádá známé otočné tlačítko a touchpad předchůdce. Přístrojová deska nemá téměř žádná tlačítka a spínače. Jejím ústředním prvkem je 10,1" dotykový displej, který před spuštěním téměř neviditelně splývá s leskle černým rámečkem díky designu ve stylu "černého panelu".


Uživatelská plocha se objeví, jakmile se otevřou dveře. Řidič ovládá informační a zábavní systém dotyky prstů na velkém displeji. Prostřednictvím druhého dotykového displeje na konzole středového tunelu má přístup ke klimatizaci a komfortním funkcím, včetně možnosti zadávání textu. Aktivuje-li řidič na horním nebo spodním displeji vybranou funkci, slyší a cítí kliknutí jako potvrzení výběru. Ovládací tlačítka se vzhledem skleněné povrchové úpravy reagují stejným způsobem. Díky kombinaci akustické a haptické zpětné vazby i používání běžných dotykových gest, jako jsou například stírací pohyby, lze nový systém MMI touch response ovládat mimořádně bezpečně, intuitivně a rychle.


A8 zastane kromě toho také roli inteligentního partnera pro rozhovor. Řidič může mnoho funkcí v automobilu aktivovat novým hlasovým ovládáním, které rozpoznává hovorovou řeč. Informace o cílech a médiích jsou buď k dispozici v systémech vozidla, nebo jsou stahovány rychlým připojením LTE z cloudu. Široká nabídka programu Audi connect zahrnuje také inovativní služby "car-to-x" s informacemi o dopravních značkách a nebezpečích, které využívají kolektivní inteligenci flotily vozidel Audi.


Další novinku nabízí rozsáhle optimalizovaný navigační systém, který se sám učí, a to na základě dosud projížděných tras. Řidič tak dostává inteligentní návrhy při vyhledávání. Mapa navíc zahrnuje velmi detailní modely evropských velkoměst ve formátu 3D.