BMW M GmbH vyvíjí novou grafiku a ovládací systém

foto-bmw-vyvoj

Pocit z jízdy v M automobilu je nezaměnitelný – a nyní ho lze ještě více přizpůsobit individuálním požadavkům řidiče.


Společnost BMW M GmbH představuje u svých vysokovýkonných automobilů novou grafiku a ovládací systém pro konfiguraci pohonného ústrojí, podvozku a asistenčních systémů. Kromě větších možností nastavení vozu v závislosti na aktuální situaci a osobních preferencích pomocí tlačítka Setup budou mít řidiči k dispozici také služby nového režimu M Mode, který se rovněž aktivuje stiskem tohoto tlačítka. Tlačítko Setup lze použít k nastavení vozidla, zatímco režim M Mode umožňuje uzpůsobit zobrazení a asistenční systémy požadavkům řidiče. Tento mimořádný způsob individualizace a ještě intuitivnější ovládání se vůbec poprvé představí v novém BMW M8 Coupé a BMW M8 Competition Coupé (kombinovaná spotřeba paliva: 10,6–10,5 l/100 km, kombinované emise CO2: 242–238 g/km, předběžné údaje) a novém BMW M8 Cabrio a BMW M8 Competition Cabrio (kombinovaná spotřeba paliva: 10,8–0,6 l/100 km, kombinované emise CO2: 246–241 g/km, předběžné údaje). S pomocí těchto nových funkcí si řidiči vysokovýkonných modelů BMW luxusního segmentu mohou ještě více vychutnat jejich výjimečný rozsah schopností – od maximálního pohodlí na dlouhých cestách až po okouzlující jízdní dynamiku na závodních okruzích. 


Ovládací systém vyvinutý pro automobily BMW M tradičně umožňuje nastavit pohonné ústrojí a podvozek nejrůznějšími způsoby podle osobního vkusu a potřeb. Řidič samozřejmě může aktivovat různá nastavení motoru, podvozku a řízení nezávisle na sobě. U modelů vybavených pohonem všech kol M xDrive lze upravit také rozdělení hnací síly mezi jednotlivé nápravy. Nové BMW M8 Coupé a BMW M8 Cabrio nyní nabízí také možnost konfigurovat brzdový systém. 


Nové tlačítko Setup umožňuje intuitivní ovládání s přímým přístupem k systémům pohonu a podvozku. 
Nové tlačítko Setup na středové konzole nového BMW M8 Coupé a nového BMW M8 Cabrio umožňuje přímý přístup ke všem dostupným možnostem nastavení pěti parametrů vozu. Stiskem tlačítka se na kontrolním displeji zobrazí menu, které nabídne přehled aktuálních nastavení vozidla. Řidič pak může prostřednictvím dotykového displeje nebo ovladače iDrive aktivovat požadovaný režim motoru, podvozku, řízení, brzd a pohonu M xDrive, a to vždy velmi jednoduchým způsobem. 


Charakteristiku pohonné jednotky lze nastavit do režimů EFFICIENT, SPORT a SPORT PLUS, zatímco u podvozku jsou k dispozici režimy COMFORT, SPORT a SPORT PLUS, umožňující přístup ke třem nastavením elektronicky řízených tlumičů. Řidiči také mohu volit mezi režimy COMFORT a SPORT pro M specificky naladěné elektromechanické řízení a nový brzdový systém. Je-li deaktivovaný stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control), dostanou se ke slovu také nastavení 4WD, 4WD SPORT a 2WD (pro pohon pouze zadní nápravy). Dvě individuálně nastavitelné varianty tohoto nastavení mohou být trvale uloženy s preferovaným nastavením zvuku motoru, charakteristikou řazení převodovky, stabilizačního systému a funkce Auto Start Stop. Takováto konfigurace vozidla může být kdykoliv okamžitě aktivována stiskem jednoho ze dvou M tlačítek na volantu.


Premiéra v BMW M8: integrovaný brzdový systém s precizním pocitem z pedálu a M specifickým nastavením. 
M specifická verze nové technologie brzd dláždí cestu pro konfiguraci brzdného účinku, funkci, která se poprvé objevuje v BMW M8. Nový systém spojuje funkce aktivace brzd, posilovače brzd a regulace brzd do jednoho kompaktního modulu. Integrovaný brzdový systém snižuje hmotnost přibližně o dva kilogramy a pro zvýšení celkové hospodárnosti vozu používá posilovač brzd bez podtlaku. Požadovaný brzdný tlak je aktivován elektrickým regulátorem, který umožňuje jeho dynamičtější generování a také výrazně rychlejší a preciznější zásahy stabilizačního systému.


Integrovaný brzdový systém má přednosti také v tom, že umožňuje zpomalovat přesně podle potřeb řidiče a v každé situaci nabízí dokonalý chod brdového pedálu. Zpětná vazba brzd není ovlivněna mokrým povrchem vozovky, výrazným bočním zrychlením nebo vysokými teplotami brzd, což za všech okolností zaručuje precizní dávkovatelnost brzdného účinku. Verze nového brzdového systému vyvinutého pro modely BMW M řidiči také nabízí dvě nastavení pedálu brzdy.


Režimy COMFORT a SPORT se liší v množství potřebného tlaku, který je potřeba ke zpomalení vozu. To řidiči umožňuje vybrat si mezi komfortně orientovaným způsobem brzdění a obzvláště rychlou, okamžitou odezvou na sešlápnutí brzdového pedálu. Tento inovativní systém je u BMW M8 dostupný jak s brzdovým systémem s dvoudílnými kotouči, tak s karbon-keramickými kotouči. 


Čistá radost z jízdy díky inovacím: tlačítko M Mode. 
Kromě nových možností nastavení, jaké nabízí tlačítko Setup, nové BMW M8 umožnuje nastavit také rychlost řazení osmistupňové převodovky Steptronic prostřednictvím tlačítka Drivelogic na voliči převodovky a měnit zvuk motoru pomocí samostatného tlačítka na středové konzole. Režim M Dynamic Mode, posouvající okamžik zásahu stabilizačního systému, umožňuje kontrolované drifty. Režim DSC Off lze také aktivovat stiskem odpovídajícího tlačítka. 


Novinkou nových vrcholných modelů od M GmbH je tlačítko M Mode na středové konzole. Jeho stisknutím lze měnit reakce asistenčních systémů a grafiku zobrazení plně digitálního přístrojového panelu a Head-Up Displeje. Tlačítko M Mode řidiči dovoluje aktivovat režimy ROAD a SPORT, zatímco u BMW M8 Competition Coupé a BMW M8 Competition Cabrio také režim TRACK. Podle situace zlepšuje proslulé M zážitky z jízdy. Změna režimu mění informace zobrazované na displejích a současně omezuje zásahy asistenčních systémů prostřednictvím brzd a řízení.


Ve výchozím režimu ROAD jsou všechny standardně nabízené i volitelně dostupné asistenční systémy aktivní. Jediným stisknutím tlačítka M Mode se aktivuje režim SPORT, v němž aktivní asistenční systémy (konfigurované řidičem) upozorňují pouze na rychlostní omezení a zákazy předjíždění. Tento režim deaktivuje všechny zásahy do systémů brzdění a řízení, kromě zásahů funkce varování před čelní srážkou s brzdnou funkcí a asistenta pro vyhýbací manévry.


V režimu SPORT se změní grafika zobrazení přístrojového panelu a na Head-Up Displeji na zobrazení M View. V něm se zobrazují pouze důležité informace týkající se sportovní jízdy, tj. M specifický otáčkoměr a diody řazení, které upozorňují na ideální okamžik změny rychlostního stupně, digitální rychloměr a aktuálně zařazený rychlostní stupeň. Informace o teplotě chladicí kapaliny, plnicím tlaku, stavu pneumatik a podélném a příčném zrychlení se nacházejí v levé a pravé části přístrojového štítu. Grafické provedení Head-Up Displeje je soustředěno okolo otáček motoru a diod řazení, navigačních pokynů, zařazeného rychlostního stupně a rychlosti vozu, plus rychlostních omezení a zákazů předjíždění zjištěných systémem Speed Limit Info. Opětovným stisknutím tlačítka M Mode se řidič vrátí do výchozího režimu ROAD.


Delší stisknutí tlačítka M Mode aktivuje režim TRACK, který je k dispozici v modelech Competition a je určen výhradně pro použití na závodních okruzích. Rozhodnutí aktivovat tento režim musí být potvrzeno ovladačem iDrive. V tomto nastavení jsou všechny komfortní a bezpečnostní funkce asistenčních systémů deaktivovány. Kromě toho se vypne audiosystém a kontrolní displej, to proto, aby se řidič mohl ještě více soustředit na řízení. Režim TRACK řidičům nového BMW M8 Competition Coupé a nového BMW M8 Competition Cabrio umožňuje zažít ultra ryzí M radost z jízdy, která byl inspirována závodními vozy. Kromě toho se přístrojový panel a Head-Up Displej přepnou do režimu M View, ačkoliv v režimu TRACK se nezobrazují dopravní značky a informace o vzdálenostech. Opětovným stisknutím tlačítka M Mode se vozidlo vrátí z režimu TRACK do režimu ROAD.