BMW M5 s M xDrive

bmw-m5

Nové BMW M5 (kombinovaná spotřeba paliva: 10,5 l/100 km; kombinované emise CO2: 241 g/km) je tím nejvíce vzrušujícím a emocionálně nejintenzivnějším sportovním sedanem z této modelové řady, který kdy BMW M představilo.


Šestá generace tohoto fantastického sportovního stroje bude uvedena na trh v roce 2017 se systémem M xDrive, jehož technologie pohonu všech kol umožňuje užít si dynamických schopností tohoto manažerského sedanu s ještě větší intenzitou. Kromě znatelně zlepšených výkonů se nové BMW M5 může pochlubit také mnohem větší každodenní praktičností a špičkovou stabilitou. Představuje tedy ve všech směrech nový evoluční krok ve vývoji neobyčejně úspěšného vozu, který se poprvé objevil v roce 1984 představením první generace BMW M5.
Špičkové pohonné ústrojí: M xDrive.Sportovní jízdní dynamika na jedné straně, kombinovaná s každodenní praktičností a kvalitami manažerského sedanu na straně druhé: tak lze vystihnout tradiční přístup M k vývoji svých modelů – jako snahu harmonizovat jednotlivé prvky vozu do bezchybného celku.
„Klíčovým komponentem M xDrive je centrální řídicí jednotka se speciálním M software, který zajišťuje integrované ovládání podélné a příčné dynamiky. Nová technologie pohonného ústrojí, která u nového BMW M5 oslaví svůj debut, tak kombinuje veškerou agilitu a preciznost standardního pohonu zadních kol se špičkovou stabilitou a trakcí pohonu všech kol,“ vysvětluje Frank van Meel, předseda představenstva BMW M GmbH. „Výsledkem je, že nové BMW M5 lze pilotovat se známou kombinací sportovnosti a fascinující přesnosti na okruhu i na otevřené silnici – a to za nejrůznějších povětrnostních podmínek.“Systém M xDrive nabízí úžasně stabilní jízdní projev s důrazem na pohon zadní nápravy díky tomu, že přední kola nastupují do hry jen tehdy, když zadní nejsou schopna přenést na silnici více výkonu a je zapotřebí větší trakce. I při neobyčejně sportovní jízdě s využitím vysokého výkonu je nové BMW M5 s M xDrive předvídatelné a řidič ho může snadno řídit. To otevírá cestu pro ještě bohatší zážitky z výjimečných sportovních schopností tohoto manažerského sedanu.
Řidič si může vybrat mezi pěti různými nastaveními založenými na kombinaci režimů DSC (DSC on, MDM, DSC off) a režimů M xDrive (4WD, 4WD Sport, 2WD).Tyto konfigurace umožňují přizpůsobit charakteristiku systému jak osobním preferencím řidiče, tak povaze silnice. Puristé mohou zvolit klasický pohon zadních kol, a zcela tak deaktivovat pohon všech kol.Celkově vzato přináší nový systém pohonu nejen špičkovou dynamiku a jízdní vlastnosti, ale také neomezenou každodenní použitelnost. To je umožněno centrální řídicí jednotkou se speciálním M software pro integrovanou kontrolu příčné a podélné dynamiky. Výsledkem jsou optimální výkony v každé z různých konfigurací. S příchodem M xDrive se inženýrům podařilo spojit klasické kvality standardního pohonu zadních kol s výhodami sportovně zaměřeného BMW xDrive.To vše se spojuje v dynamickém charakteru, který ohromil dokonce i ostřílené jezdce DTM. „Jsem velký fanoušek M5,“ vysvětluje například tovární jezdec BMW Timo Glock. „Často jezdím na dlouhé vzdálenosti a potřebuji spoustu místa pro svou rodinu, ale nechtěl bych se vzdát možnosti zkoumat sportovní charakter vozu. S M xDrive nejenže můžete nové BMW M5 řídit s obvyklou precizností a agilitou, ale nabízí mi také něco, co jako člověk žijící ve Švýcarsku skutečně ocením: citelné posílení trakce a ovladatelnosti – i při jízdě za náročných povětrnostních podmínek, jako je mokro nebo sníh, a to jak v každodenním provozu, tak i při sportovní jízdě na hraně schopností vozu.“Sportovnost a uhlazenost: osmistupňová převodovka M Steptronic s řízením Drivelogic.
Úkol přenést výkon motoru na kola spočívá u nového BMW M5 na neobyčejně hladce řadící osmistupňové převodovce M Steptronic se systémem Drivelogic. Díky jejím neobyčejně krátkým časům řazení a optimálnímu rozložení převodových stupňů tvoří tato převodovka společně s novým systémem M xDrive a modernizovaným přeplňovaným osmiválcovým motorem perfektně sladěný celek.
Kromě toho tato převodovka nabízí působivě plynulé rozjezdy, usnadňuje manévrování a její široký rozsah převodových poměrů udržuje nízkou spotřebu paliva. Řidič má k dispozici obvyklou volbou ze tří režimů řazení spolu s možností řadit manuálně páčkami na volantu, včetně sportovního podřazování o několik stupňů. Osmistupňová převodovka M Steptronic tvoří součást nového, precizně vyladěného celku, který dělá z BMW M5 sportovní sedan s každodenní praktičností, jenž řeší i odvěký rozpor mezi sportovností a komfortem.


 


 


.. pokračování 2. část