BMW ukazuje budoucnost dopravy představením vývojových projektů

bmw-electro

Revolučními inovacemi současně naznačuje, kam bude směřovat vývoj systémů autonomního řízení, inteligentní konektivity a řešení interiérů.


Na výstavě Consumer Electronic Show (CES) 2017, která se konala od 5. do 8. ledna 2017 v Las Vegas, německý výrobce prémiových automobilů představil širokou škálu nových produktů a služeb, jež budou již v blízké budoucnosti znamenat skutečnou revoluci. Představil také vize interiéru se zcela novou architekturou a ovládacím konceptem, který je připraven pro plně autonomní řízení a současně se zcela automaticky zapojí do digitálního světa svého řidiče. Inovace BMW představené na veletrhu CES ukazují pokrokovost společnosti v oblastech designu, technologií a funkčnosti.


BMW je velmi pokrokovou společností v systémech autonomního řízení, inteligentní konektivitě, ovládacích konceptech a zobrazovacích technologiích. Tyto oblasti navíc společnost účinně propojuje. Příkladem jsou v tomto směru například inovativní asistenční systémy nabízené v aktuální produkci, osobní asistent v podobě BMW Connected a intuitivní a flexibilní koncepty obsluhy a typy displejů. Z dalších prvků jmenujme například BMW Head-Up Displej, BMW iDrive, hlasové ovládání a ovládání gesty.


Neustálý vývoj směřující k autonomnímu řízení zajistí omezení zapojení řidiče do řízení, což mu dává nový stupeň svobody, jak využívat čas strávený v automobilu. Z tohoto důvodu přijde vhod inteligentní propojení automobilů, řidičů a okolního světa. BMW na výstavě CES 2017 tento potenciál prezentuje v rámci demonstračních jízd v prototypu postaveném na základě nového BMW řady 5 Sedan. Při nich se ukáží možnosti vyplývající z digitálních služeb BMW Connected a flexibilní platformy Open Mobility Cloud. BMW představuje také BMW Connected Window – vizi inovativního styčného bodu pro prezentaci možných služeb aplikace BMW Connected nejen v automobilu, ale také doma. Pohled na budoucnost automobilového interiéru ukazuje nové podoby způsobů zobrazování a obsluhy. Skulptura BMW i Inside Future je na veletrhu CES 2017 způsobem představení ovládání BMW HoloActive Touch, ukazujícího novou dimenzi toho, jak může řidič obsluhovat různé funkce v podobě navigace, zábavních systémů či komunikace.


Budoucnost individualizované jízdy
Demonstrační jízdy s BMW řady 5 Sedan ukázaly, jak vypadá individualizovaná a propojená jízda ve vysoce autonomním voze. Do tohoto demonstračního vozu BMW zabudovalo nové systémy ze svého výzkumného a vývojového programu. Automobil je schopen na vybraných úsecích automaticky regulovat jízdu v příčném i podélném směru. Řidič se tak může soustředit na jiné aktivity. Automobil využívá mnoho systémů, jež jsou dostupné již nyní v sériové produkci. To je další ukázkou vysoké propracovanosti a potenciálu ukrytého již v současných vozech BMW.


Z vize (CES 2016) k produktu (2017): osobní digitální cestovní asistent BMW Connected
Zásluhou programu ConnectedDrive bylo BMW skutečným průkopníkem v přístupu k online službám přímo z automobilu. Na jaře BMW tento přístup rozšířilo o cloudovou digitální platformu nazvanou BMW Connected, jež umožňuje nejen přístup k různým funkcím z vozu BMW, ale nabízí i celou řadu funkcí k využití mimo vozidlo. Díky tomu lze plánování osobní dopravy účinněji implementovat do digitálního světa jednotlivých uživatelů. Koncept BMW Connected a Open Mobility Cloud byl poprvé prezentován právě na CES 2016. Na trh se tyto služby dostaly v USA v březnu 2016, Evropa následovala v srpnu 2016 a Čína ve čtvrtém čtvrtletí 2016.


Také další systém, prezentovaný na loňském CES, se dostal v rekordně krátké době na trh. Řeč je o Remote 3D View, kombinujícím kamerový systém SurroundView s aplikací BMW Connected. Obraz kamer se přenáší na displej telefonu, řidič tak může sledovat okolí vozu v reálném čase v trojrozměrném generovaném obrazu, a to i když je třeba na druhém konci světa. Tento systém bude od února 2017 k dispozici pro nové BMW řady 5 Sedan.


Inteligentní konektivita
Aplikace BMW Connected propojuje prostřednictvím Open Mobility Cloud automobil a chytré mobilní zařízení. Na CES 2017 ukazuje BMW digitální služby, které řidičům budoucích autonomních vozidel optimalizují plánování jejich každodenních životů. Jednou z nich je přístup k velkému množství informací o různých místech, případně budovách nacházejících se podél trasy. Tyto informace lze získat rozšířeným systémem ovládání gest BMW Augmented Gesture Control, u nějž stačí na daný objekt ukázat. Zážitky z jízdy dále zintenzivní systém inteligentního hlasového ovládání. V prototypu je integrován hlasem ovládaný asistent, který uživatelé v principu mohou znát i z dalších oblastí běžného života. Na CES 2017 představený systém pro použití v automobilu je upravenou verzí asistentky Microsoft Cortana, používané v domácích počítačích i v chytrých telefonech. Cortana dokáže například doporučit vhodnou restauraci a případně v ní rezervovat stůl. Aplikace BMW Connected dokáže například upozornit řidiče na nadcházející schůzku, a to i bez toho, že by u ní byla zadána lokace.Další možnou funkcí budoucnosti aplikace BMW Connected bude doručení desítek tisíc druhů zboží přímo do vozu. Tato služba je prostřednictvím Open Mobility Cloud navázána na Amazon Prime Now a umožní řidiči pomocí aplikace objednat a doručit zboží, i když je zrovna na cestách (do vozu nebo i mimo něj). Dodávka na cestách se na CES 2017 představila společně s Amazon Prime Now. Další související službou budoucnosti je režim BMW Passenger, který se aktivuje při plně autonomní jízdě. Systém bude vědět, kdy na cestě nastane úsek, v němž bude automobil řídit sám, a umožní například na tuto dobu připravit přehrání některého z videí z nabídky Amazon Prime Video. Režim Passenger se dokáže přizpůsobit různým situacím. Když například cestující na zadních sedadlech spustí přehrávání videa, dojde k automatickému ztlumení osvětlení a zatáhnutí záclonek.