C5 AIRCROSS, SUV NOVÉ GENERACE - 2. část

foto

Citroën odhalil na šanghajském autosalonu 2017 ve světové premiéře SUV nové generace: C5 Aircross. Toto SUV, které se přímo inspirovalo od koncepčního vozu Aircross, nese přívlastek „People Minded“, protože kombinuje výrazný design s interiérem, jehož hlavním cílem je zajistit pohodu celé posádky. 


• SUV PŘIPRAVENÉ VYRAZIT
Styl nového vozu C5 Aircross navazuje na koncepční vůz Aircross, který se představil před 2 lety na šanghajském autosalonu, kde okouzlil svou oslňující osobností, jedinečným tvarem a barevným interiérem. Svou stavbou a rozměry (délka 450 cm, šířka 184 cm, výška 167 cm) se C6 Aircross řadí mezi SUV segmentu C.
Nový C5 Aircross oživuje principy tohoto segmentu svým tvarem, z něhož vyzařuje výkonnost a odhodlání bez známek agresivity. Tento dojem vyvolává celková vyváženost s vysokou kapotou a horizontální linií bočních oken rovnoběžnou s vozovkou, velkorysé rozměry a plynulé organické tvary vozu. C5 Aircross nabízí výraznou reprezentativní identitu, kterou vytváří plovoucí střecha a nepřerušený 360° pás oken díky černým sloupkům čelního skla a zadním bočním okénkům, které přímo navazují na víko zavazadlového prostoru. Z vozu vyzařuje přirozená síla a nezdá se, že by ho cokoliv mohlo zastavit.
Široká a působivá přední maska je nositelkou identity Citroën – je na ní umístěno logo Citroën ve tvaru stylizovaných šípů a technologický světelný dvouúrovňový podpis full LED na výrazné masce chladiče. V horní části ho tvoří denní světla a směrovky jasně ohraničené chromovanou lištou, spodní světla jsou zasazená do masky chladiče a vozu C5 Aircross dodávají moderní a expresivní pohled. Dlouhá a vysoká kapota vytváří výrazný tvar, který okamžitě evokuje koncepční vůz Aircross, zdůrazňuje robustnost a odolnost a ochranářský charakter vozu. Přední nárazník s ochrannou lištou šikovně zabudovanou do spodní části je hladký a plynule navazuje na jednolité linie karoserie.
Robustní tvar zdůrazňují výrazné grafické prvky zvyšující funkčnost vozu.
• Neopominutelnými prvky SUV jsou ochranné lišty podběhů kol a spodní linie karoserie, které podtrhuje grafické barevné ztvárnění prvků Airbump® dodávající vozu C4 Aircross modernost a výrazný charakter.


• Linii oken podtrhuje chromovaný podpis ve tvaru C, který vozu C5 Aircross dodává osobitost a ukazuje na prostornost jeho interiéru. Tento boční podpis odkazuje na koncept Aircross a je tvůrcem originality vozu C5 Aircross.


• Zadní vystouplá světla se čtyřmi podlouhlými moduly s LED diodami a 3D efektem na každé straně vozu vytvářejí okouzlující světelný podpis, který je současně grafický i technický. Tento snadno rozeznatelný podpis, který okamžitě přitáhne pozornost, ukazuje na šířku vozu.• Nová C5 Aircross nabízí širokou škálu možností úprav na míru. Paleta vnějších odstínů zdůrazňuje statut a osobnost vozu C5 Aircross: nadčasové odstíny, kterými jsou Bílá Nacré, Černá Perla Nera, Šedá Platinum a Hnědá Squirrel, doplňuje nový odvážný a svůdný odstín Oranžová Volcano, který se podobá odstínu koncepčního vozu Aircross. Osobitost a eleganci podtrhují dva metalické odstíny na drobných prvcích: červená nebo stříbrná. Tyto důmyslně nadávkované barevné prvky vytvářejí kontrast s odstínem karoserie a objevují se na střešních nosičích, takže plovoucí střecha působí ještě elegantněji a čistěji. Najdeme je i ve spodní části předního nárazníku a na prvcích Airbump® na předních dveřích.
• Aerodynamiku tvaru vozu podtrhují otvory v předním a zadním nárazníku a zadní spojler. Voz C5 Aircross působí díky nim rovněž expresivněji.

C5 Aircross dobře sedí na velkých kolech o průměru 72 cm, v nabídce má 17", 18" a 19" disky, přičemž dva poslední mají diamantový výbrus a jsou určené pro vyšší verze výbavy.
„C5 Aircross je velmi blízký koncepčnímu vozu Aircross, který se na šanghajském autosalonu představil před dvěma lety. Jde o interpretaci SUV z pohledu značky Citroën. Vůz nabízí snadno identifikovatelné stylové prvky a jedinečný tvar, který z něj činí unikátní SUV na trhu, SUV, které je výkonné a současně moderní.“ Alexandre Malval, šéfdesignér značky Citroën

• PROSTORNÝ A MODERNÍ INTERIÉR
Komfort interiéru vozu C5 Aircross je jasný ihned po otevření dveří: vysoko posazené sedadlo řidiče, který tak získává dobrý přehled o silnici před sebou, prostorný a reprezentativní interiér, kde se člověk cítí v bezpečí a který ladí s vnějším stylem. C5 Aircross přebírá formální styl kabiny koncepčního vozu Aircross a spojuje v sobě styl, praktičnost a funkčnost. V tomto SUV najdeme vše, co je pro vozy Citroën typické:
• Volné a objemné prostory, které nikterak neopomíjejí aspekty funkčnosti. Plynulé a vypouklé tvary kontrastují s technickými grafičtějšími prvky, jako je palubní deska, jejíž hladký povrch zdůrazňují větráky v horní části podtrhující propracovaný a důkladný vzhled SUV. Řidič má k dispozici přístrojovou desku s digitálním displejem TFT o úhlopříčce 12,3", uprostřed jsou umístěny větráky, které společně s dotykovým kapacitním HD 8" displejem s lištou s dotykovými ovladači tvoří jeden dokonale integrovaný celek, který ještě více posiluje dojem robustnosti a modernosti palubní desky. Větráky jsou graficky zvýrazněny chromovanou a černě lakovanou lištou. Okamžitě vyvolávají dojem tepelného komfortu a jsou typickým prvkem SUV značky Citroën.• Vysoká a široká středová konzola z příjemných materiálů v sobě ukrývá velké odkládací přihrádky. Konzola je charakteristickým prvkem segmentu SUV a v interiéru je velmi důležitým bodem. Je spojena s širokou loketní opěrkou, pod kterou se ukrývají praktické a vzhledově krásné odkládací přihrádky.


• Grafické zpracování prostupující celou kabinou vyvolává dojem prostoru a komfortu. U koncepčního vozu Citroën Aircross se znovu setkáváme s duchem sofa, který se poprvé objevil u vozu C4 Cactus, ale v novém pojetí, bližším světu SUV. Horizontálnost se projevuje grafickou kontinuitou, již vytváří především barevná lišta v horní části opěradel, která interiéru dodává eleganci a odlišnost.


• Kabina ponořená do světla díky velkému panoramatickému střešnímu oknu a 360° pásu oken, který posádce poskytuje příjemný dojem prostoru a pohody.


• Barvy a materiály typické pro Citroën a přizpůsobené světu SUV. Použité materiály jsou příjemné na pohled a na dotek a využité v hojné míře v místech, kde se jich řidič a posádka dotýká: na loketních opěrkách, středové konzole, palubní desce. C5 Aircross nabízí širokou paletu materiálů, od 3D látky po kůži Nappa, aby si zákazníci mohli interiér přizpůsobit svému vkusu – od neformálního po vysoce elegantní. C5 Aircross používá na sedadlech grafické prošití, které je pro značku typické, dodává sedadlům kontrast a posiluje dojem měkkosti. Stejný motiv se objevuje i na panelech dveří, společně s novými chromovanými vsazenými prvky.


• Inspirace světem cestování a cestovních zavazadel. Tato inspirace, která se poprvé objevila u vozu C4 Cactus a později v různých formách v závislosti na segmentu, zejména u modelu C6, který by v roce 2016 uveden na čínský trh, se ve voze C5 Aircross vyskytuje na elegantně přepracovaných klikách dveří a u popruhu na palubní desce před spolujezdcem.
Koncipování bohatého a prostorného interiéru vozu C5 Aircross bylo vedeno jedinou snahou zajistit, aby bylo řízení jednoduché a klidné. Řízení je tak uklidňující díky racionalitě provedení, inteligenci designu a kvalitě spojů.