C5 AIRCROSS, SUV NOVÉ GENERACE - 3. část

citroen-aircross

• PROSTORNÝ A MODERNÍ INTERIÉR
Komfort interiéru vozu C5 Aircross je jasný ihned po otevření dveří: vysoko posazené sedadlo řidiče, který tak získává dobrý přehled o silnici před sebou, prostorný a reprezentativní interiér, kde se člověk cítí v bezpečí a který ladí s vnějším stylem. C5 Aircross přebírá formální styl kabiny koncepčního vozu Aircross a spojuje v sobě styl, praktičnost a funkčnost. V tomto SUV najdeme vše, co je pro vozy Citroën typické:
• Volné a objemné prostory, které nikterak neopomíjejí aspekty funkčnosti. Plynulé a vypouklé tvary kontrastují s technickými grafičtějšími prvky, jako je palubní deska, jejíž hladký povrch zdůrazňují větráky v horní části podtrhující propracovaný a důkladný vzhled SUV. Řidič má k dispozici přístrojovou desku s digitálním displejem TFT o úhlopříčce 12,3", uprostřed jsou umístěny větráky, které společně s dotykovým kapacitním HD 8" displejem s lištou s dotykovými ovladači tvoří jeden dokonale integrovaný celek, který ještě více posiluje dojem robustnosti a modernosti palubní desky. Větráky jsou graficky zvýrazněny chromovanou a černě lakovanou lištou. Okamžitě vyvolávají dojem tepelného komfortu a jsou typickým prvkem SUV značky Citroën.• Vysoká a široká středová konzola z příjemných materiálů v sobě ukrývá velké odkládací přihrádky. Konzola je charakteristickým prvkem segmentu SUV a v interiéru je velmi důležitým bodem. Je spojena s širokou loketní opěrkou, pod kterou se ukrývají praktické a vzhledově krásné odkládací přihrádky.


• Grafické zpracování prostupující celou kabinou vyvolává dojem prostoru a komfortu. U koncepčního vozu Citroën Aircross se znovu setkáváme s duchem sofa, který se poprvé objevil u vozu C4 Cactus, ale v novém pojetí, bližším světu SUV. Horizontálnost se projevuje grafickou kontinuitou, již vytváří především barevná lišta v horní části opěradel, která interiéru dodává eleganci a odlišnost.


• Kabina ponořená do světla díky velkému panoramatickému střešnímu oknu a 360° pásu oken, který posádce poskytuje příjemný dojem prostoru a pohody.


• Barvy a materiály typické pro Citroën a přizpůsobené světu SUV. Použité materiály jsou příjemné na pohled a na dotek a využité v hojné míře v místech, kde se jich řidič a posádka dotýká: na loketních opěrkách, středové konzole, palubní desce. C5 Aircross nabízí širokou paletu materiálů, od 3D látky po kůži Nappa, aby si zákazníci mohli interiér přizpůsobit svému vkusu – od neformálního po vysoce elegantní. C5 Aircross používá na sedadlech grafické prošití, které je pro značku typické, dodává sedadlům kontrast a posiluje dojem měkkosti. Stejný motiv se objevuje i na panelech dveří, společně s novými chromovanými vsazenými prvky.


• Inspirace světem cestování a cestovních zavazadel. Tato inspirace, která se poprvé objevila u vozu C4 Cactus a později v různých formách v závislosti na segmentu, zejména u modelu C6, který by v roce 2016 uveden na čínský trh, se ve voze C5 Aircross vyskytuje na elegantně přepracovaných klikách dveří a u popruhu na palubní desce před spolujezdcem.
Koncipování bohatého a prostorného interiéru vozu C5 Aircross bylo vedeno jedinou snahou zajistit, aby bylo řízení jednoduché a klidné. Řízení je tak uklidňující díky racionalitě provedení, inteligenci designu a kvalitě spojů.

• KOMFORT: ZCELA NOVÝ PODPIS VE SVĚTĚ SUV
Nový Citroën C5 Aircross, v němž se dokonale snoubí komfort a technologie, představuje zásadní etapu programu Citroën Advanced Comfort®. Globální novátorská vize komfortu, kterou se řídil celý vývoj vozu, přihlíží k mnoha dimenzím pohody na palubě: fyzické a duševní, statické a dynamické, vizuální a zvukové.

• KOMFORT JÍZDY: NEJPOHODLNĚJŠÍ SUV NA TRHU
• Světová premiéra: odpružení s tlumiči s hydraulickými dorazy („Progressive Hydraulic CushionsTM“)
U vozu C5 Aircross se ve světové premiéře objevuje odpružení s „Progressive Hydraulic CushionsTM“ tlumiči s hydraulickými dorazy, což je novinka značky Citroën, která se má používat u budoucích vozů v nabídce. Zkušenost značky Citroën v oblasti nápravového systému již není nutné dokazovat. Komfort odpružení je již 98 let jedním ze základních principů značky. Zákazníci si v průběhu let komfort vozů značky Citroën, který je odlišný od všeho ostatního na trhu, velmi oblíbili. A na základě této zkušenosti a na základě know-how inženýrů značky Citroën bylo vyvinuto nové odpružení, jehož cílem je vylepšit kvalitu odfiltrování nerovností, jež je pro Citroën typická a zákazníci značky ji vyhledávají. V rámci vývoje nového odpružení bylo podáno 20 patentů. Princip jeho fungování je jednoduchý. Zatímco klasické odpružení tvoří tlumič, pružina a mechanický doraz, k „Progressive Hydraulic CushionsTM“ se přidávají dva hydraulické dorazy – jeden pro rozpínání a jeden pro stlačení. Odpružení tak pracuje ve dvou fázích podle potřeb zatížení:
• V případě mírného stlačení a rozpínání řídí pružina a tlumič společně vertikální pohyby bez toho, že by se musely zapojit i hydraulické dorazy. Přítomnost těchto dorazů však inženýrům umožnila nabízet větší volnost zdvihu vozu, což vytváří dojem „létajícího koberce“ a pocit, že auto nad nerovnostmi vozovky doslova letí.
• V případě většího stlačení a rozpínání se k pružině a tlumiči přidává i hydraulický doraz rozpínání nebo stlačení, které postupně pohyb zpomalují, takže na konci nedojde k prudkému zastavení. Na rozdíl od klasického mechanického dorazu, který absorbuje energii, ale část jí vrátí zpět, hydraulický doraz tuto energii absorbuje a rozptýlí. Díky tomu nedojde k odrazu.

Díky tomuto technickému inovativnímu řešení a platformě EMP2, která je již proslulá svým komfortem a pohodlím, poskytuje vůz C5 Aircross vynikající komfort.
„Nové odpružení s „Progressive Hydraulic CushionsTM “ znamená důmyslnou inovaci, která je pro Citroën typická a díky níž může výhody hydrauliky nabízet široké veřejnosti. Jízdní stabilita, která je v segmentu zcela jedinečná, poskytuje dojem jízdy jako na létajícím koberci.“ Xavier Peugeot, prduktový ředitel značky Citroën

• Komfortní sedadla pro celou posádku
Široká a měkká sedadla vozu C5 Aircross s pohodlnými opěradly slouží jako pozvánka pro posádku, aby do vozu nasedla a vydala se na cestu s pocitem mimořádného komfortu. Vysoko posazená sedadla umožňují neustálý přehled o situaci a poskytují příjemný pocit komfortu a stability. Cestující mají dojem, že sedí v křesle, dobře izolovaní od silnice.
Přední sedadla mohou být kromě vyhřívání vybavena i vícebodovou masážní funkcí fungující za pomoci 8 vzduchových kapes rozmístěných v opěradle. Řidič i spolujezdec mají nezávisle na sobě možnost zvolit si jeden z 5 programů.
Na cestující vzadu čekají velká pohodlná sedadla, jejichž opěradla jdou sklopit do úhlu 27°. Jsou opatřena širokou loketní opěrkou se sklopitelnými držáky na nápoje. Prostor ve výši kolenou a prostor pro nohy je na nejlepší úrovni této kategorie.

• Dokonalá izolace
Akustická izolace je na velmi vysoké úrovni, přední vrstvená skla s izolační vrstvou výrazně snižují hluk z odvalování pneumatik a aerodynamický hluk a posádce zajišťují mimořádné odizolování od silnice, jako by se nacházeli v uzavřené kukle. Zvláštní pozornost byla rovněž věnována odizolování hluku motoru.
Nový Citroën C5 Aircross je dále vybaven systémem kvality vzduchu v kabině, AQS „Air Quality Systém“. Automatická klimatizace je vybavena vysoce výkonným filtrem s aktivním uhlím, který dokáže odfiltrovat vnější částice o velikosti až 2,5 µm a nabízí vynikající čištění vzduchu pro ochranu cestujících před venkovními zplodinami. Systém AQS s čidlem znečištění vnějšího vzduchu automaticky upravuje režim cirkulace vzduchu ve voze. Díky tomu zůstává vzduch v kabině stále čistý.
Citroën, který je stále na špici v oblasti kvality vzduchu, vybaví v roce 2018 vůz C5 Aircross technologií Clean Cabin, která cestujícím umožní zobrazit si na centrálním displeji údaje o kvalitě filtrovaného vzduchu v kabině.

• USNADNĚNÍ ŽIVOTA NA PALUBĚ
Nový Citroën C5 Aircross nabízí dlouhý rozvor (273 cm), tedy jeden z největších ve své kategorii. Cestující tak mají k dispozici prostornost „Best in Class“, zejména na zadních sedadlech. Palubní deska nijak nezasahuje do kabiny a poskytuje pocit velkého prostoru. Cestující vzadu se cítí velmi dobře, prostor ve výši kolen je 201 mm, prostor nad hlavou 954 mm, což je na nejlepší úrovni této kategorie. Odkládací přihrádky jsou důmyslné a praktické, umožňují uložit předměty běžné potřeby, zejména do široké a hluboké středové konzoly, která ukrývá velký chlazený prostor pod loketní opěrkou, či využít držáky na nápoje na středové konzole pro cestující vepředu a ukryté v loketní opěrce pro cestující na zadních sedadlech.
Víko zavazadlového prostoru má elektrické otevírání se systémem hands free: stačí vsunout nohu pod zadní nárazník a víko se otevře. Zavazadlový prostor má široký vstup, krychlový tvar a velký objem 482 l, takže splňuje potřeby každého zákazníka, ať už cestuje na víkend, na výlet s rodinou, na nákupy nebo se chce věnovat sportu. Podlaha zavazadlového prostoru má dvě úrovně a umožňuje prostor rozdělit a uložit dolů menší předměty. Díky užitečnému ovladači Magic Handle, kterým se sedadla (1/3 – 2/2) snadno sklopí i ze zavazadlového prostoru, nabízí vůz možnost získat zcela rovnou podlahu.

• TECHNOLOGIE S MOBILNÍM PŘIPOJENÍM
C5 Aircross poskytuje cestujícím intuitivní systémy využívající špičkové technologie, díky nimž mohou zůstat připojení, sdílet věci, používat navigaci či odpočívat. Nabízí navigaci zcela nové generace, Citroën Connect Nav, navigační systém 3D s mobilním připojením, který přináší řadu výhod. Tento systém je spojený s kapacitním HD displejem 8ʺ ovládaným pouhým dotekem prstu nebo hlasem, kterým lze řídit funkce Navigace, Telefonování a Média, aniž by bylo nutné spouštět oči ze silnice. Systém zahrnuje rovněž funkci Mirror Screen (včetně Apple CarPlayTM), která umožňuje bezpečně používat aplikace mobilního telefonu na displeji a využívat tak služby mobilního připojení, jako je předpověď počasí a dopravní informace.
C5 Aircross bude rovněž moci nabídnout indukční bezdrátové nabíjení telefonu.