Cesta k nejintenzivnějšímu řevu

slider-cupra

Sériově vyráběné modely CUPRA se od samého počátku vyznačují sportovními výkony závodních vozů.


U příležitosti premiéry nového modelu SEAT Leon CUPRA R, který se s výkonem 310 k stal nejvýkonnějším modelem v historii značky, si připomeňme evoluci jeho předchůdců:

- 17 let a více než 100 k: To jsou počty let a "koňských sil", vyjadřujících výkon motoru, které dělí první a nejnovější verzi modelu Leon CUPRA. Leon CUPRA, představený v roce 2000, byl ve své době měřítkem a jako první vůz SEAT překonal svým výkonem hranici 200 k. Nejnovější verze, představená letos v březnu, překonává svého předchůdce výkonem 300 k i zrychlením z 0 na 100 km/h za necelých pět sekund a do příchodu modelu CUPRA R je nejvýkonnějším vozem SEAT.

- Od začátku spolehlivá trakce pohonu všech kol: První generace byla výjimečná atmosféricky plněným motorem V6 v kombinaci s šestistupňovou převodovkou. Stejně jako v modelu CUPRA 300 zajišťoval spolehlivý přenos hnací síly na vozovku pohon všech kol. Nejnovější verze má kromě mnoha dalších technicky vyspělých systémů navíc funkci pro rozpoznávání chodců, která na povel elektronické řídicí jednotky aktivuje nouzové brzdění.

- Závodní geny: SEAT Leon CUPRA je městským vozem se závodní duší, který se stal základem pro konstrukci závodního vozu Leon Cup Racer, nasazovaného aktuálně v mezinárodním mistrovství cestovních vozů TCR. Závodní verze je vybavena motorem 2.0 TSI z modelu Leon CUPRA. Inženýři oddělení SEAT Sport konstrukci motoru optimalizovali a přidali nové komponenty. Díky tomu vzrostly hodnoty nejvyššího výkonu na 345 k a maximálního točivého momentu na 420 N.m.

- Sériově vyráběné modely, které stanovují rekordy: V roce 2014 se stal Leon CUPRA, za jehož volant usedl Jordi Gené, nejrychlejším sériově vyráběným vozem s pohonem předních kol na Severní smyčce Nürburgring s časem 7:58 min. O rok později se stal Leon ST CUPRA na stejném závodním okruhu nejrychlejším vozem s karoserií kombi poté, co dosáhl času 7:58:12 min.

- Velkolepý vstup do světa motocyklových závodů: Leon CUPRA 300 je sponzorem týmu Ducati v MotoGP a mistrovství světa superbiků, v němž bude bezpečnostním vozem. Je to poprvé, co plní tuto roli v mezinárodních závodech.

- Jorge Lorenzo a Andrea Dovizioso za volantem modelu CUPRA: Slavní závodní jezdci, jako je trojnásobný mistr světa v MotoGP Jorge Lorenzo a mistr světa ve třídě do 125 cm3 Andrea Dovizioso, jezdí s vozem SEAT Leon CUPRA o výkonu 300 k jako ambasadoři značky. Oba sportovci oceňují mimořádné sportovní výkony a zrychlení tohoto modelu.

- Top 5 v Evropě: V uplynulém roce bylo na celém světě prodáno více než 9000 vozů CUPRA. Z nich putovalo 8300 na evropský trh. Tento sportovní model se tak umístil v Top 5 ve svém segmentu v Evropě.

- Nový Leon CUPRA R na Frankfurtském autosalonu: Mezinárodní autosalon se stane svědkem premiéry nového modelu, který se s výkonem 310 k stane nejvýkonnějším vozem značky.