Fiat Concept Centoventi

fiat

Fiat Concept Centoventi zvítězil v kategorii „Nejlepší koncepční vůz“. Podle poroty složené z 18 ředitelů stylistických center uznávaných výrobců automobilů tento revoluční vůz „vyniká inovativní modulární koncepcí a výjimečným použitím barev a materiálů“.


Olivier François, ředitel značky Fiat poznamenal: „Vítězství v této anketě mě činí velmi hrdým a názor poroty takového mezinárodního formátu zdůrazňuje, že designu projektu Centoventi je velmi významný. Tato vize značky Fiat pro budoucí demokratickou a elektrickou mobilitu vychází z více než 120leté historie. Fiat Concept Centoventi je jako prázdné plátno, které si každý zákazník namaluje podle své chutě a svých požadavků: Centoventi byl navržen tak, aby mohl být upravitelný s maximální volností a fantazií ve smyslu barev, konfigurace interiéru, infotelematiky a dokonce i z hlediska dojezdu díky modulární architektuře baterií. Tím představuje naprosto radikální změnu v přístupu v celém automobilovém odvětví. Jedná se o jednu z nejsilnějších stránek tohoto konceptu: už nemusíte čekat na koupi nového vozu a přemýšlet, zda už nastal čas na změnu jeho konfigurace. Centoventi ztělesňuje filozofii značky Fiat, a sice, že „méně znamená více“, což v praxi znamená, že z vozu odstraníme vše, co je zbytečné nebo složité a volbu komponent necháme na fantazii a přáni zákazníka. Centoventi je minimalistický vůz a jeho podstata tkví v extrémní přizpůsobitelnosti, což je neuvěřitelně atraktivní.“


Fiat Concept Centoventi se představil ve světové premiéře na ženevském autosalonu 2019 a vyznačuje se zcela novým obchodním modelem elektrické mobility: je minimalistický a plně přizpůsobitelný v jakékoliv fázi svého životního cyklu, a to ve všech detailech. Ve skutečnosti se jedná pouze o jedinou variantu, kterou lze prostřednictvím programu „4U“ upravit výběrem ze 4 typů střech, 4 nárazníků, 4 krytů kol a 4 polepů karoserie. Příslušenství interiéru je plně zaměnitelné a lze jej instalovat formou plug-and-play – počínaje přístrojovým panelem a úložnými kapsami a sedadly a dětskými sedačkami konče – přímo zákazníkem. Karoserii vozidla lze upravit prostřednictvím polepů či instalací různých nárazníků a střech a vůz doslova obléct podle ročního období nebo přání zákazníka.


Modulární je také dojezd vozidla. Inovativní architektura umožňuje volit počet baterií a tím i dojezd, a to od 100 do 500 km. Centoventi tak nabídne ideální dojezd pro cesty po městě i víkendové výlety k moři či na hory.


Klaus Busse, ředitel designu skupiny FCA pro region EMEA dodal: „Úspěch Centoventi odráží skvělou spolupráci mezi designéry Centro Stile Fiat a našimi inženýry při realizaci vize generálního ředitele této značky. Získání tohoto ocenění je pro celý tým neuvěřitelnou poctou, zejména od poroty, jakou je CDN, kterou tvoří mezinárodně uznávaní ředitelé designu. Jedná se o skupinu odborníků, kteří žijí v přítomnosti, ale hodnotí z pohledu budoucnosti, k níž sami přispívají.“


Od roku 1999 je Car Design News (CDN) hlavním zdrojem pro designéry automobilů po celém světě a poskytuje neocenitelné informace, rady a postřehy studentům i ředitelům designu. Každoročně mají internetové stránky Car Design News 500 000 unikátních uživatelů. Autorita tohoto webu vychází ze sítě autorů a analytiků v oboru, z nichž mnozí přispívají i do každoroční publikace Car Design Review, která shromažďuje trendy designu a mobility, odborné komentáře a budoucí odhady pro mezinárodní designerskou komunitu. Mezi další aktivity CDN patří každoroční vyhlášení vítězů ve dvou kategoriích „Best Production Car“ a „Best Concept Car“, kterému předchází vydání almanachu Car Design Review, jež je zasílán 1200 hlavním osobnostem světa automobilového designu.