SHELL PŘEDSTAVIL ÚSPORNÉ AUTÍČKO

shell

  


K tomu to trendu se připojila také britsko-nizozemská globální ropná společnost Shell, která se věnuje těžbě ropy a plynu. Jejich koncepční vůz vypadá roztomilé jako autíčko z animovaného filmu Cars. Shell Concept Car, jak se novinka jmenuje, je zatím pouze konceptem a jeho sériová výroba však není vyloučena.


Na projektu pracují dva zkušení odborníci – Gordon Murray a Osamu Goto. Osamu Gota je japonským motorovým specialistou, který procoval dlouhá léta v automobilce Honda a měl na starosti agregáty pro monoposty Formule 1. Gorodon Murray je britským designérem a konstruktérem, který navrhl McLaren F1.


Shell Concept Car je dlouhé pouhých 2, 5 metrů, vysoké 1, 6 metrů a široké pouze 1,35 metru. A tak jeho půdorys nepřesáhne ani rozměry ping pongové stolu. Autíčko je pouze třímístné – řidič sám vpředu, vzadu další dva cestující a zavazadlový prostor o objemu 160 litrů. Malý Shell se otočí na šesti metrech a tak jde hlavně o auto do přeplněných městských uliček.


 


Auto pohání tříválcový motor s objemem 660 ccm a váží 550 kg. Maximální výkon je 33 kW (45 koní) a maximální rychlost pak 156 km/h, kdy je ale omezovač nastaven na maximálku 145 km/h. Obut je vůz do třináctipalcových kol s uzoučkými pneumatikami jen 14,5 cm o rozměru 145/70. Celková spotřeba na sto kilometrů je 2, 64 litru benzínu, což je nejméně na automobilovém trhu.


 


 


Kromě spotřeby je auto ekologické také výrobou. Na jeho provoz a produkci se má spotřebovat o polovinu méně energie než u běžného městského vozu a skoro celé auto je recyklovatelné.