Inovativní technologie pro novou závodní legendu - BMW M8 GTE.

bmw-gte

BMW Motorsport představilo na mezinárodní automobilové výstavě IAA ve Frankfurtu nad Mohanem nový vrcholný model pro sféru mezinárodních závodů kategorie GT – BMW M8 GTE.


Před zahájením prodeje BMW řady 8 Coupé se tento závodní automobil zúčastní kompletní nadcházející závodní sezony šampionátu vytrvalostních závodů FIA World Endurance Championship (FIA WEC). S touto modelovou řadou se BMW Motorsport také vrátí do kultovního vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans (Francie). Jako takové bude BMW M8 GTE spojováno jak s inovativními pokrokovými technologiemi, tak desítkami let tradice motorsportu. Na výstavě IAA byl nový automobil vystaven v designu BMW Motorsport, navrženým speciálně pro tuto příležitost, a představuje vizuální ochutnávku toho, co přijde v roce 2018. Odráží v sobě úzké vazby mezi vývojem sériového vozu a motoristickým sportem a opětovně zdůrazňuje míru provázanosti BMW Motorsport a BMW M.BMW M8 GTE se úspěšně představilo 1. července 2017 v továrně BMW Group v Dingolfingu (Německo) – na místě, kde se bude sériové BMW řady 8 vyrábět. Úzké spojení mezi sériovou výrobou a závoděním je jedním ze základních kamenů vývoje BMW M8 GTE. Poznatky získané ze závodních okruhů s novým vozem v závodech šampionátů FIA WEC a IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSC) v Severní Americe se přímo promítnou do vývoje sériového vozu, který probíhá paralelně s projektem oddělení BMW Motorsport.„BMW M8 GTE je naší novou vlajkovou lodí kategorie GT a postaví se kolo proti kolu silným konkurentům tohoto segmentu,“ řekl ředitel BMW Motorsport Jens Marquardt. „Pro nás je představení nezamaskovaného vozu na výstavě IAA dalším významným krokem na naší cestě k prvnímu závodu, kterým by měl být vytrvalostní závod 24 hodin Daytona v roce 2018. Šampionáty FIA WEC a série IMSA v Severní Americe jsou pro našeho nového vyzyvatele špičkovým konkurenčním prostředím. S vozem BMW M8 GTE přinášíme nejmodernější technologie do mezinárodních závodů kategorie GT a zároveň vyzdvihujeme naši tradici v závodě v Le Mans. Vývoj BMW M8 GTE je v procesu a už teď se nemůžeme dočkat, až ho příští rok uvidíme bojovat o vítězství.“


Nový stupeň účinnosti.
Motor V8 s technologiemi BMW TwinPower Turbo, jehož zdvihový objem je regulacemi omezen na 4 litry, má v závislosti na specifikaci nominální výkon přesahující 500 koní. Blok motoru a hlava válců jsou převzaty ze sériového motoru a vyrábějí se ve slévárně lehkých slitin společnosti BMW Group ve městě Landshut (Německo). Záměrem vývojových prací je dosáhnout co nejvyšší účinnosti a maximální odolnosti. Výkonný sériový motor poskytuje dokonalý základ. O přenos výkonu BMW M8 GTE se stará sekvenční šestistupňová závodní převodovka.


Umělá inteligence dává inženýrům větší svobodu.
Hlavní roli při vývoji BMW M8 GTE hraje „virtuální vývoj“. Například systém kontroly trakce je vyvíjen s pomocí umělé inteligence. Optimalizace topologie a 3D tisk dávají inženýrům mnohem větší svobodu při hledání inovativních a kreativních řešení v navrhování automobilu. Rychlá příprava prototypu inženýrům také umožňuje převzít novou součástku, jakožto použitelného prototypu, již 24 hodin po ukončení virtuálního vývoje.
Motorsport a sériová výroba jdou ruku v ruce – designové podobnosti.
V rámci projektu BMW M8 GTE spolu úzce spolupracují inženýři ze sféry vývoje závodních a sériových vozů. Tak například, při vývoji nového sportovního vozu kategorie GT hraje klíčovou roli konzistentní lehká konstrukce. Výrazné úspory hmotnosti bylo dosaženo rozsáhlým použitím ultra lehkých komponent z uhlíkových kompozitů. Vůz váží při délce 4980 mm a šířce 2046 mm pouze 1120 kg. Design BMW M8 GTE v sobě také odráží příbuznost s BMW řady 8 a BMW M8. Tato provázanost je zřejmá ve shodné střešní linii a designu předních světlometů a zadních svítilen.


Vrcholný výkon při vývoji aerodynamiky.
Práce na aerodynamice nového závodního automobilu je stejně časově náročná, jako nezbytná. Proto je mimořádně důležité, aby inženýři BMW mohli na podvozku BMW M8 GTE pracovat s maximální efektivitou již od samého začátku. Nový algoritmus dovoluje výrazné zvýšení CFD výpočtů, což umožňuje využití většího výpočetního výkonu ke zřetelnému zvýšení počtu možných simulací ještě před tím, než se vůz dostane do aerodynamického tunelu. Zde BMW Motorsport využívá synergie se sériovou výrobou a těží z dokonalých zkušebních podmínek vlastního větrného tunelu BMW Group Aero Lab. Jedním z výsledků aerodynamického vývoje jsou inovativní aerodynamická kola, která se představila ve formě konceptu na výstavě IAA.Nejnovější 3D technologie měření v praxi.
Úzká vzájemná provázanost mezi vývojem sériového a závodního vozu pokračuje ve dvou dalších důležitých oblastech: na BMW M8 GTE je použita stejná 3D měřicí technika jako na BMW M4 DTM, jež se na závodním okruhu poprvé představilo v roce 2017. Ultramoderní systém měření z oddělení vývoje sériových automobilů umožňuje perfektní kontrolu kvality poté, co byl závodní vůz dokončen. U takto komplexního automobilu, jakým je zcela ručně vyráběné BMW M8 GTE, je nezbytné, aby byly všechny rozměry striktně dodržovány a implementovány.