Jeep vstupuje do světa plug-in hybridních vozidel

foto-clanek

Evoluce značky Jeep® odráží její základní hodnoty svobody, dobrodružství, autentičnosti a vášně, tedy pilíře, na kterých stojí její celosvětový věhlas.

Poslední krok evoluce značky Jeep vede do světa elektrifikace. Tuto evoluci provázelo několik fází, které vedly k plug-in hybridnímu pohonu, jež posouvá legendární schopnosti všech modelů značky do další dimenze. 


Značka Jeep byla vždy průkopníkem nových segmentů a technologií. Její legenda začala v roce 1941 s modelem Willys-Overland, prvním masově vyráběným vozem s pohonem všech kol, a pokračovala v roce 1949 s modelem Willys Wagon, který stvořil segment sportovně užitkových vozidel (Sport Utility Vehicle), tedy SUV. 


Schopnosti vozidel Jeep v terénu jsou uznávané po celém světě. V průběhu let pak došlo k výraznému zlepšení komfortu, ovladatelnosti a konektivity vozidel, a samozřejmě i k dalšímu vývoji schopností v terénu a na vozovce. Dnes podniká značka Jeep další významný krok směrem k větší ohleduplnosti k životnímu prostředí a ke snížení celkových nákladů na vlastnictví vozidla, a to uvedením nových plug-in hybridních elektrických vozidel Renegade 4xe a Compass 4xe.


Zcela bezkonkurenční hybridní řešení dodává modelům Jeep Renegade 4xe a Jeep Compass 4xe další míru svobody a jejich schopnosti posouvá do další dimenze, což je základní filozofie značky Jeep ve smyslu elektrifikace.


4xe


Každý plug-in hybridní model Jeep ponese logo 4xe, které demonstruje účinnost, výkon a zodpovědnost. Tyto modely budou nejúspornějšími vozy značky Jeep všech dob. Nová technologie nabídne pohon s nulovými emisemi a nová řada plug-in hybridních elektrických modelů se pochlubí skvělým dojezdem i snadným nabíjením.


Úspornosti zde ale není dosaženo na úkor výkonu. Každý model Jeep 4xe si zachovává všestrannost a současně přináší lepší zážitek na vozovce s hladkou odezvou a zrychlením.


Větší točivý moment generovaný elektrickým systémem pohonu a možnost jeho řízení s extrémní přesností zajištují ještě větší schopnosti v jakémkoliv terénu.


4xe znamená také zodpovědnost a ohleduplnost k životnímu prostředí. Díky technologii plug-in hybridního pohonu dosahují emise CO2 v hybridním režimu* méně než 50 g/km a současně se snižují i celkové náklady na vlastnictví.


Zaměření značky Jeep na udržitelnost však sahá mnohem hlouběji a začíná vlastně ještě před tím, než vozidla vyrazí na vozovky. Výrobní proces byl navržen tak, aby měl nejnižší možný dopad na životní prostředí. 


 


Terénní evoluce


Světová premiéra průkopnických elektrifikovaných SUV značky Jeep proběhla na ženevském autosalonu v roce 2019. Pro prezentaci těchto mimořádně významných modelů nemohlo být vybrané prestižnější místo. Mezitím však probíhaly přípravy výrobních linek. Modely Jeep Renegade 4xe a Jeep Compass 4xe jsou vyráběny v továrně FCA Melfi v regionu Basilicata (Itálie), kde se od roku 2014 vyrábí model Jeep Renegade. Ve stejném roce byla v továrně vytvořena tzv. Akademie, která podporuje inovativní nápady, provádí řadu experimentů a rozvíjí potenciál zaměstnanců. Tato akademie významnou měrou přispěla k strategii elektrifikace skupiny FCA. Tento příklad následně inspiroval řadu dalších továren FCA. Průmyslové centrum Melfi bylo proto pro výrobu prvních plug-in hybridních vozidel Jeep v regionu EMEA, které budou psát novou kapitolu v novodobé historii značky Jeep, přirozenou volbou.


 


Výroba modelů Jeep 4xe probíhá v Melfi, avšak proces vývoje vrcholil na zkušebním polygonu v Arjeplogu ve švédském Laponsku. Vozidla absolvovala v rámci vývoje silniční testy v délce 3 800 kilometrů. Cílem bylo ověřit, že vozidla zvládnou všechny podmínky, kterým je jejich majitelé mohou vystavit. Pro zajištění kvality, bezpečnosti, spolehlivosti a pohodlí za všech podmínek bylo provedeno mnoho velmi komplexních úkonů. Nová plug-in hybridní technologie zvyšuje schopnosti vozidel v terénu. Jednak dochází k zvýšení schopností v terénu a také ke zlepšení výkonu na běžných vozovkách a v každodenním provozu. Tyto modely se tak necítí jako doma pouze v písku, blátě, na sněhu, ledu či na kamenitém povrchu. Jejich schopnosti a potěšení z jízdy se dokonale projevují i v městských podmínkách.


Testy pokračovaly v zimě 2019 v Arjeplogu a během dlouho očekávané akce Jeep Winter v Champoluc (Val d'Aosta, Itálie), kde značka zájemcům nabídla i pohled na funkčnost systému 4xe. Začátek roku 2020 se nesl ve znamení zaváděcí edice First Edition modelů Jeep Renegade 4xe a Jeep Compass 4xe. Zákazníci, kteří si tyto modely předobjednali na internetových stránkách získali možnost potvrdit svou objednávku a stát se prvními, kdo usednou za volant nejnovějších modelů Jeep 4xe. Na osmi trzích bylo shromážděno přes tisíc objednávek a internetové stránky navštívilo přes 100 000 zájemců. Příjem objednávek na modely Renegade 4xe a Compass 4xe byl pro evropské zákazníky (vybrané trhy) zahájen v červenci.


Jedná se o důležitý krok tohoto procesu, který je více než kdy jindy zaměřen na udržitelnost a elektrifikaci. Tato evoluce je v dokonalém souladu s historii značky Jeep, která je již od svých počátků propojena s přírodou. Každé SUV Jeep bylo vytvořeno tak, aby zavedlo svého majitele na místa, která jsou pro jiné nepřístupná. Od této chvíle tak mohou řidiči činit s nulovými emisemi, zcela bez hluku a s pocitem zodpovědnosti a udržitelnosti.


 


Lídr v off-roadových a ekologických technologiích


Značka Jeep se snaží zaujmout vedoucí postavení v oblasti prémiových technologií ohleduplných k životnímu prostředí. Tento závazek začíná v Itálii a v Evropě, kde se rozbíhá výroba hybridních modelů Renegade a Compass 4xe.


Díky plug-in hybridní technologii nabízejí nové modely 4xe nejlepší výkon a jízdní dynamiku v historii značky Jeep. Jsou schopné jet kamkoliv a dělat cokoliv, a demonstrovat tak známý slogan značky Jeep vycházející z více než 80letého vývoje.


Zároveň jsou ideálními vozy pro každodenní jízdy ve městě. Plug-in hybridní technologie umožňuje cestovat v ryze elektrickém režimu, a tedy s nulovými emisemi až 50 km*.


Na delších cestách, kdy je využíván hybridní pohon se spalovacím motorem, dosahují emise CO2 50 g/km*. Během jízdy v terénu pak dvojice elektromotorů využívá tzv. Powerloop, což znamená, že trakce 4x4 je vždy připravena pro zvládnutí extrémních podmínek zcela bez starostí. Elektrická vozidla Jeep budou nejúčinnějšími a nejzodpovědnějšími modely značky Jeep všech dob a budou demonstrovat moderní vizi schopností, které poskytují dokonalou rovnováhu mezi účinností, potěšením z jízdy, bezpečností a ohleduplností k životnímu prostředí.


 


Modré doplňky u modelů Renegade a Compass 4xe


Exteriér nových modelů Jeep 4xe si zachovává stejné stylistické prvky jako u modelů s tradičním spalovacím motorem, ale vyznačuje se modrým zbarvením loga „Jeep“ na přídi a log 4xe a Jeep na zadních výklopných dveřích. Modrý odstín zdobí rovněž boční štítky s označením Renegade a Compass. Nabíjecí zásuvka je pak umístěna na levé zadní straně vozu.


Exkluzivní výbava činí z modelů Jeep 4xe technicky nejvyspělejší SUV značky Jeep. V kabině nalezneme 7palcový TFT barevný displej a systém Uconnect NAV s 8.4“ dotykovou obrazovkou, funkcemi Apple CarPlay a Android Auto** a digitálním rádiem DAB (v závislosti na trhu). Oba displeje zobrazují i řadu specifických informací souvisejících s elektrickou jízdou.


Modely 4xe jsou vybaveny novou šestistupňovou automatickou převodovkou, přepracovaným otočným ovladačem systému Selec-Terrain s režimy 4WD Lock, 4WD Low, Hill Descent Control pro aktivaci různých jízdních režimů – Auto, Snow, Mud & Sand, a Rock – včetně nového režimu Sport. Ten je určen pro zlepšení odezvy a přesnosti řízení a nabízen je exkluzivně u modelů Renegade a Compass 4xe. Výdechy ventilace, reproduktory a rámeček středové konzole zdobí u verzí Limited a S černé doplňky, zatímco u výbavy Trailhawk jsou tyto prvky vyvedeny v rubínově červeném odstínu.


 


Jeep Renegade a Jeep Compass 4xe, síla a výkon


Jeep Renegade 4xe a Compass 4xe využívají zážehový přeplňovaný motor 1.3 a elektromotor u zadní nápravy, který je napájený baterií s výkonem 11,4 kWh. Baterie může být nabíjena během jízdy nebo prostřednictvím externí elektrické zásuvky pomocí účinné a praktické nabíjecí stanice easyWallbox, nebo ještě vyspělejší stanice Connected Wallbox, či u veřejných nabíjecích stanic. Samotný spalovací zážehový přeplňovaný motor 1.3 poskytuje výkon 130 k nebo 180 k, zatímco elektromotor dodává 60 k. Celkový výkon tak dosahuje 190 k (verze Limited) nebo 240 k (verze Trailhawk a S). Pokud jde o točivý moment, elektromotor generuje 250 Nm, zatímco spalovací motor dodává 270 Nm. Kombinace spalovacího motoru a elektromotoru zajišťuje skvělý výkon a potěšení z jízdy: zrychlení z 0 na 100 km/h zabere přibližně 7,5 sekundy a nejvyšší rychlost dosahuje v ryze elektrickém režimu 130 km/h, v hybridním pak 200 km/h. 


 


Kompletní modelová řada


Nové řady Jeep Renegade 4xe a Jeep Compass 4xe zahrnují tři stupně výbavy – Limited, S a Trailhawk. Ve všech případech jsou vozidla vybavena pohonem všech kol eAWD, šestistupňovou automatickou převodovkou a k dispozici jsou dvě výkonové úrovně: 190 k nebo 240 k.


K dispozici jsou i široké možnosti personalizace, které zahrnují 18 různých odstínů karoserie pro model Renegade a 22 odstínů pro model Compass. Oba modely se mohou pochlubit odstíny bílá Alpine, Glacier, šedá Granite Crystal, modrá Jetset, modrá Shade, šedá Sting, červená Colorado, černá Carbon a jednoduchá černá. Model Renegade nabízí 3 specifické odstíny: Bikini, oranžový Omaha (oba pro všechny stupně výbav vyjma výbavy S) a matně zelený (pouze pro verzi Trailhawk). Trojici exkluzivních odstínů nabízí také model Compass. Jedná se o třívrstvou slonovinovou barvu, modrý odstín Italia a zelený odstín Techno. U modelu Renegade 4xe lze volit z šesti různých kol, v případě modelu Compass 4xe ze sedmi.


 


Bezpečnost


Pokud jde o bezpečnost, nové modely 4xe nabízejí nejvyspělejší systémy ADAS na trhu včetně full LED světlometů (standard nebo volitelně u modelu Renegade v závislosti na verzi), bi-xenonových světlometů (u modelu Compass), varování před čelním nárazem a sledování jízdních pruhů Plus, inteligentního rychlostního asistenta, rozpoznávání dopravního značení (pouze u modelu Renegade) a předních (volitelně u modelu Compass) a zadních parkovacích senzorů. Volitelné bezpečnostní prvky zahrnují monitoring mrtvého úhlu, zadní parkovací kameru ParkView s dynamickým naváděním, automatický parkovací asistent a bezklíčový vstup a startování. Jeep Renegade 4xe nabízí ve standardu také systém detekce únavy řidiče, který se u modelu Jeep objevuje vůbec poprvé.