Kompaktní crossover Seat Arona

seat-arona

Arona je dokonalým doplňkem modelu Ateca v rostoucí řadě SUV značky SEAT.Druhý SEAT na platformě MQB A0 představuje vstup značky SEAT do segmentu kompaktních crossoverů.
Kompaktní rozměry crossoveru s dostatečnou výškou a šířkou, široké možnosti individualizace a nejvyspělejší technika v oblasti bezpečnosti a konektivity.


Rozměry
Co se týče vnějších rozměrů, má SEAT Arona vnější délku 4138 mm, což je o 79 mm více než u nového modelu Ibiza. Největší rozdíl však spočívá ve výšce, která je o 99 mm vyšší. Nový SEAT Arona v důsledku toho nabízí nejen vyšší světlou výšku pro dobrodružství mimo zpevněné cesty, ale také větší prostor pro hlavu na sedadlech vpředu i vzadu, a především větší zavazadlový prostor s objemem 400 litrů. Dalším důležitým rozdílem je o 52 milimetrů vyšší poloha sedáku, která přináší dvě výhody. Za prvé je to vyšší poloha za volantem, umožňující lepší výhled z vozu. Za druhé je to mnohem snadnější nastupování a vystupování. Také sedadla pro spolucestující jsou výš, a to o 62 mm. Výška stropu nad sedákem je o 37 mm vyšší vpředu a o 33 mm vzadu. Světlá výška se zvětšila o 15 mm a čelní okno má o trochu menší sklon než u modelu Ibiza, což ponechává více prostoru pro interiér.

Platforma MQB A0
Klíčovým faktorem pro zvětšení vnitřního prostoru a zvýšení úrovně jízdní dynamiky je nejvyspělejší technika koncernu Volkswagen, kterou disponuje modulární platforma MQB (Modular Quer Baukasten) pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Platforma MQB A0 umožňuje vyšší flexibilitu výroby a snadnější uvádění odlišných modelů s různými druhy karoserie v rámci stejného segmentu. Na stejné základní platformě lze také realizovat modely s různým rozvorem. Investice společnosti SEAT do výroby, výzkumu a vývoje směřovaly v uplynulých letech z části do přestavby montážní linky 1 v závodě Martorell podle požadavků nové platformy MQB A0. SEAT je tak první značkou v rámci koncernu Volkswagen, která tento technický základ používá.

Dokonalá konektivita a vlastní styl
Z hlediska konektivity je model Arona vybaven systémy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink. A pro náročné posluchače nabízí nový SEAT Arona na přání audiosystém BeatsAudio se 6 prémiovými reproduktory, osmikanálovým zesilovačem o výkonu 300 W a subwooferem v zavazadlovém prostoru.

Stejně jako Leon, Ateca a Ibiza bude i nový SEAT Arona nabízen ve výbavových liniích Reference, Style, FR a Xcellence. Výbava pro model Arona zahrnuje rovněž dvoubarevné (červené a bílé) dekorační osvětlení interiéru diodami LED a dvouzónovou automatickou klimatizaci s filtrem Aircare. Nový model Arona je okamžitě rozpoznatelný podle trojúhelníkových světlometů na přídi s atraktivní barvou a vynikajícím světelným výkonem. Zadní světlomety jsou rovněž vybaveny diodami LED a svými dvojitými koncovými světly vizuálně umocňují šířku vozu. Stupeň výbavy FR zahrnuje odpružení se dvěma režimy a volič jízdních režimů SEAT Drive Profile se čtyřmi režimy: Normal, Sport, Eco a Individual. Proces individualizace nového modelu SEAT Arona usnadňují výhodné pakety s vybranými prvky výbavy na přání.

Všestranná využitelnost bez jediného kompromisu
Po emocionální stránce nabízí Arona potěšení z jízdy, které kdysi řidiči očekávali od třídveřových verzí, ovšem s bonusem velkorysého vnitřního prostoru rodinného vozu a rozšířených možností pro jízdu mimo zpevněné cesty díky vyšší světlé výšce. Arona tedy sdílí přednosti s modelem Ateca. Koneckonců je jeho mladším bratrem v rámci rodiny modelů SUV, která čeká na svůj největší přírůstek v podobě velkého SUV, jehož termín příchodu na svět je stanoven na rok 2018. Robustní příď modelu Arona je stejně strukturovaná jako u modelu Ateca. Její trojrozměrný design má ještě výraznější vzhled, aniž by však působila agresivně. Také umístění registrační značky na víku zavazadlového prostoru umožnilo vytvořit robustnější design nárazníku a vizuálně vůz zvýšit.

Alejandro Mesonero, šéfdesignér společnosti SEAT, k tomu říká: "Chtěli jsme vtisknout novému modelu SEAT Arona osobitý charakter crossoveru a vytvořit robustní vůz pro každodenní život v městské džungli. Proto disponuje tak výraznými ochrannými prvky z černého plastu na náraznících, podbězích kol a bočních prazích, které doplňují podélné střešní nosiče a ochranné panely na spodní části nárazníků se vzhledem hliníku." To dodává modelu Arona ještě robustnější vzhled s důrazem na výšku vozu. K tomu přispívají rovněž větší kola s průměrem 665 mm.

Nový SEAT Arona je velmi expresivní. Střecha s podélnými střešními nosiči evokuje svou estetikou terénní vozidla. Arona sdílí mnoho prvků s novým designérským stylem aktuálních modelů značky SEAT. Tento vůz má bezpochyby svou vlastní osobnost. To je patrné i v jeho interiéru, jenž vyniká nejen svými horizontálními proporcemi, které zesilují dojem vnitřního prostoru, ale také větší sofistikovaností. Zvláštní pozornost byla věnována detailům. Nový SEAT Arona tak boduje rovněž z hlediska vnímané kvality.

Koncept vysoké konzoly staví tuto část do popředí, což má pozitivní vliv na bezpečnost a ergonomii, protože všechny prvky jsou umístěny tak, aby řidič nemusel při řízení téměř vůbec odvracet zrak od vozovky. Velká pozornost byla věnována sedadlu řidiče a všechny přístroje jsou orientovány směrem k řidiči. Všechny ovládací prvky jsou ve snadném dosahu pro rychlou změnu nastavení a vyšší úroveň bezpečnosti. Sedadla jsou mimořádně komfortní a poskytují silnější pocit ochrany i dokonalejší oporu tělu sedící osoby. Tkaniny, odstíny a barvy jsou vybrány exkluzivně pro nový model SEAT Arona, jehož vnitřní barvy a kombinace materiálů nabízejí mnoho možností pro individualizaci. Například lak konzoly ladí s přístrojovou deskou.

Vzhledem k trendu rostoucích požadavků zákazníků na individualizaci svých vozidel jsou možnosti výbavy na přání u modelu Arona velmi důležité. Arona nabízí různé barvy pro spodní část karoserie a pro střechu, včetně střešních sloupků A a C. Paleta barev karoserie byla rozšířena o odstín oranžová Eclipse. Střecha může být šedá, černá, oranžová nebo stejné barvy jako karoserie. Na výběr je 68 různých barevných kombinací. Prominentně je na střešním sloupku C umístěn grafický prvek X, vyrytý do karoserie, který zvýrazňuje vzhled crossoveru. Arona přebírá dynamický, všestranný, technický a sportovní charakter od ostatních modelů značky SEAT a přidává k němu prostornější interiér a širší možnosti využití.