Koncept budoucí mobility Nissan

nissan_leaf_2

Významné partnerství výrobce světově nejprodávanějšího 100% elektromobilu s předním architektonickým studiem vyústilo v myšlenku, že čerpací stanicí budoucnosti by mohlo být vozidlo samotné. V ohromujícím dvouminutovém videu, kde hlavní roli hraje nejprodávanější elektromobil Nissan LEAF a futuristický koncept IDS, zkoumá Nissan v průkopnické vizi, jak stále se vyvíjející technologie ovlivní náš život.


 


Spolupráce v podobě rok trvajících konzultací nabízí náhled do představy Nissanu o budoucí mobilitě – o světě fungujících technologií pro pilotované řízení s nulovými emisemi, kde automobily komunikují s okolním prostředím. Náhled do designové studie je představen na letošním 86. mezinárodním ženevském autosalonu. Paul Willcox, předseda představenstva společnosti Nissan Europe k tomu říká: „V technologiích je ukryta spousta odpovědí na výzvy, před kterými dnes ve městech stojíme. Skutečnou sílu těchto technologií jsme ale schopni vidět až ve chvíli, kdy se nám je povede účinně začlenit do života. Na čele technologií s nulovými emisemi se pohybujeme už od roku 2010. Tím ale naše vize nekončí. Věříme, že budoucnost dopravy závisí jak na infrastruktuře, tak na okolním prostředí.


 


Hledáme proto reálná a fungující řešení.“ Vize zkoumá prostřednictvím implementace škály průkopnických technologií společnosti Nissan, jak bude možné zkombinovat systém vehicle-to-grid, ukládání energie v bateriích, bezdrátové nabíjení, technologie pro inteligentní jízdu a bezdrátové datové připojení. Propojení těchto systémů přinese revoluční změny do využívání a distribuce energie v hlavních městech Evropy. David Nelson, hlavní projektant společnosti Foster + Partners, k tomu říká: „Integrace technologií nulových emisí do městské zástavby je pro budování chytřejších a udržitelnějších měst nezbytná. Závazky proto musí mnohem sahat dál než k pouhým automobilům. Musí být středobodem veškeré naší činnosti.“ Potřeba udržitelné a inovativní sítě doplňování pohonných prostředků nabývá na významu s tím, jak se trh přesouvá směrem k alternativním zdrojům, jako je elektrická energie. Více než polovina (54 %) dnešní populace žije ve městech.


 


Do roku 2050 to bude dokonce sedm lidí z deseti. Vytvoření infrastruktury, která bude tento růst podporovat, je proto pro nás imperativem. Nissan v současné době v Evropě zkouší systém vehicle-to-grid, jehož součástí budou i znovupoužité baterie. Díky tomuto systému budou vozy řidičů fungovat jako „zásobárny energie“ schopné tuto energii ukládat, využívat nebo ji vrátit zpět do sítě. Dle předpovědí bude do roku 2050 možné pokrýt téměř veškerou energetickou spotřebu planety z obnovitelných zdrojů. Nissan představuje špičku v technologii nulových emisí a v roce 2010 jako první vstoupil na komerční trh s elektromobily. Nissan LEAF, první sériově vyráběný 100% elektromobil na světě, nadále zůstává nejprodávanějším elektromobilem v historii.