Nissan BladeGlider přináší vrcholnou formu Inteligentní mobility

nissan-blade

Nissan představil v srpnu 2016 v Rio de Janeiru v Brazílii funkční prototyp svého futuristického vozu BladeGlider, který kombinuje nulové emise s vysokým výkonem a revolučním designem sportovního vozu.

Vozy, které byly vyvinuty z konceptu poprvé představeného na autosalonu v Tokiu v roce 2013, v Brazílii představují budoucí technologie, které kombinují vizi Inteligentní mobility, šetrné k životnímu prostředí, a jízdní vlastnosti sportovních vozů.

Carlos Ghosn, prezident a generální ředitel společnosti Nissan, řekl: "Tyto prototypy jsou ztělesněním úsilí Nissanu rozšířit vizi Inteligentní mobility, kdy požitek z jízdy půjde ruku v ruce s odpovědností k životnímu prostředí. Nissan věří, že automobiloví nadšenci se mohou těšit na bezemisní budoucnost a BladeGlider je toho dokonalým příkladem. Je to elektromobil pro milovníky vůně benzínu."Premiéra prototypů BladeGlider je součástí trvalé snahy Nissanu o vývoj vozidel s nulovými emisemi a nových automobilových technologií, včetně systémů autonomního řízení a konektivity. Nissan již nabízí nejprodávanější vůz s nulovými emisemi na světě, LEAF, a je průkopníkem systémů Inteligentní mobility, které budou implementovány v řadě vozidel v průběhu příštích let.

Vizí Nissanu byl hbitý, efektivní elektromobil, který by dal nový rozměr potěšení a vzrušení z jízdy. Vůz který by se pohyboval jako kluzák, díky téměř neslyšnému chodu svého elektrického hnacího ústrojí a aerodynamickému tvaru letadla se šípovitým křídlem.

Nyní, po dvou letech prací na designu, konstrukci a vývoji, se Nissan BladeGlider dostal do podoby vzrušující reálné studie s potenciálem vyspělého výkonného elektromobilu. BladeGlider je ztělesněním vize Inteligentní mobility, koncepce usilující o mnohem zajímavější automobily, díky předefinování jejich způsobu řízení, pohonu a začlenění do společnosti.

Předváděcí model se vyznačuje vyspělou konfigurací podvozku s úzkým rozchodem předních kol a širším rozchodem zadních kol pro dosažení optimální aerodynamické účinnosti a jízdní stability.

Vysoké dozadu otevírané zvedající se dveře skýtají dramatický vstup a výstup z kabiny. Otevřená střecha modelu BladeGlider je zesílena integrovanou ochrannou konstrukcí proti převrácení, spojující vzrušení jízdy závodním vozem bez střechy s bezpečností kupé.

Ovládací prvky na volantu pro řízení systémů modelu BladeGlider jsou propojeny s vyspělou obrazovkou zobrazující rychlost, stav nabití baterie, regenerační režim a průběh točivého momentu. Středovou obrazovku po stranách doplňují dva displeje zobrazující pohled dozadu otočených kamer umístěných těsně za předními koly, které zobrazují situaci po stranách vozu a za ním. Toto řešení, nahrazující boční zpětná zrcátka duálními obrazovkami, zvýšilo aerodynamickou účinnost modelu BladeGlider. Řidič sedí v šípovitém uspořádání mírně před dvěma cestujícími, kteří mají více místa pro nohy. Všichni cestující mají panoramatický výhled, díky jednolitému čelnímu sklu kabiny.

Vůz má plně elektrický pohon s mimořádným výkonem, který zajištují technologie baterie a motoru vyvinuté technickým partnerem Nissanu pro projekt BladeGlider – společností Williams Advanced Engineering. Maximální rychlost přesahuje 190 km/h* a model zrychlí z 0–100 km/h za méně než 5 sekund*. Pohon zadních kol zajišťují dva elektromotory o výkonu 130 kW – jeden v každém kole.

Pohon disponuje systémem vektorování točivého momentu, který řídí přenos točivého momentu na hnaná kola a ještě více tím zlepšuje jízdní vlastnosti. Díky vektorování točivého momentu se v případě zjištěné nedotáčivosti automaticky na vnějším kole zvyšuje točivý moment, který nedotáčivost kompenzuje.

Systém je navržen tak, aby jízdu obohacoval a ne ji jen vedl. Nabízí tři úrovně nastavení: vypnuto, hbitá jízda a driftování.

Energii dodává vysoce výkonná pětimodulová lithium-iontová baterie o výkonu 220 kW. Pro baterii i motory byly na míru vyvinuty systémy chlazení.

Interiér modelu BladeGlider odráží sportovní ambice vozu – na každém sedadle najdeme čtyřbodové bezpečnostní pásy. Sedadla poskytují mimořádně dobré boční vedení a oporu nohou pro řidiče i cestující. Sedadla jsou čalouněna ergonomicky důmyslnou kombinací tkaniny a povlaku z epoxidové pryskyřice, jež dohromady vytváří odolný a neklouzavý materiál schopný pohodlně a bezpečně držet cestující na místě.

Čalounění je dostupné ve dvou barvách – zelená Cyber a oranžová Stealth. Tyto barvy jsou použity v horní části opěradla sedadla a jsou lemovány stříbřitým reflexním materiálem dodávajícím atraktivní sportovní vzhled. Základnu sedadel tvoří černý strukturovaný materiál s pásky zeleného a oranžového čalounění rámujícími sedák.

V srpnu budou v Rio de Janeiru představeny dva vozy BladeGlider. Jeden bude staticky vystaven v Olympijském parku a druhý bude nabízet dynamické projížďky zástupcům médií a významným osobnostem.


BladeGlider – důležité údaje
Nejvyšší rychlost >190 km/h*
Zrychlení z 0 na 100 km/h < 5 sekund*
Výkon 200 kW (268 k)
Točivý moment 707 Nm
Hmotnost 1 300 kg
Délka 4 300 mm
Šířka 1 850 mm
Výška 1 300 mm
Rozvor 2 800 mm

* Hodnoty poskytnuté společností Williams Advanced Engineering.