Opel Grandland X umí řidiče varovat před nebezpečnou únavou

opel-grandland

Nový Opel Grandland X měl světovou premiéru na 67. mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (září 2017) a krátce nato se objeví i v showroomech prodejců automobilů Opel.


Grandland X si přiváží celou řadu nejmodernějších asistenčních systémů, mezi které patří například:
 Systém varování před čelní kolizí FCW (Forward Collision Warning) s funkcí samočinného brzdění AEB (Automatic Emergency Braking) a detekcí chodců
 Vyspělý parkovací automat (Advanced Park Assist) s prostorovým kamerovým systémem se záběrem 360°…


Bezpečnost dále zvyšuje adaptivní tempomat ACC (Automatic Cruise Control), který udržuje nastavený odstup od vpředu jedoucích vozů. A zcela novým významným prvkem, který zvyšuje bezpečnost, je systém monitorování únavy řidiče DDA (Driver Drowsiness Alert).Podle jedné německé studie způsobí celou čtvrtinu dálničních nehod s fatálními následky řidiči, kteří usnuli za volantem (zdroj: Autoklub ADAC[1]). V segmentu prémiových vozů jsou proto dnes již běžné systémy, které dokážu rozpoznat velmi unaveného řidiče a upozornit jej na nutnost udělat přestávku k odpočinku. A Opel nyní tento významný bezpečnostní prvek zpřístupňuje široké zákaznické skupině v modelové řadě Grandland X.Systém monitorování únavy řidiče DDA upozorní řidiče vozu Grandland X výstražným signálem, pokud trajektorie jízdy a způsob řízení naznačují, že řidiče je unavený nebo nepozorný. V takové situaci zazní výrazný akustický signál a na displeji se zobrazí textové upozornění. Po třech upozorněních první úrovně vyšle systém druhé upozornění – na displeji se objeví výstražná instrukce a ozve se ještě hlasitější akustický signál. Varovný systém se samočinně resetuje při jízdě rychlostí pod 65 km/h po dobu 15 minut.„Unavený řidič je nebezpečný pro všechny účastníky silničního provozu,“ říká Peter Küspert, člen představenstva automobilky Opel odpovědný za prodej a poprodejní služby. „Systém monitorování únavy řidiče v modelu Opel Grandland X dokáže rozpoznat typické příznaky únavy a upozorní řidiče, aby si udělal přestávku dříve, než by se mohlo stát něco horšího.”
Kromě systému monitorování únavy řidiče je nový Opel Grandland X vybaven mnoha dalšími moderními asistenčními a bezpečnostními systémy. Například příplatkové adaptivní světlomety AFL LED dávají jasné bílé světlo, které dokáže proměnit noc v den, a samočinně přizpůsobují rozložení světla podle momentální jízdní situace v provozu.
K vyššímu poctu pocitu bezpečí posádky modelu Opel Grandland X přispívá i telematický systém Opel OnStar. Kromě služeb, jako je vyhledání odcizeného vozu, nabízí OnStar Wi-Fi[2] signál v interiéru nebo pomůže unavenému řidiči najít volné parkoviště[3] či rezervovat hotel[4]. A pokud snad dojde k nehodě, dokáže systém OnStar samočinně nahlásit pozici vozu do asistenčního centra a hlasově propojit posádku s operátorem.

[1] Leták ADAC “Müdigkeit im Straßenverkehr”, strana 6'
[2] Služby OnStar vyžadujú aktivaci a účet u OnStar Europe Ltd. Služby hotspotu Wi-Fi vyžadují smlouvu s vybraným operátorem mobilní telefonní sítě. Po uplynutí zkušební doby jsou služby zpoplatněné. Poskytované služby závisí na dostupnosti a pokrytí mobilní telefonní sítě.
[3] Přes Parkopedii.
[4] Přes booking.com. Je nutná e-mailová adresa a kreditní karta.