PEUGEOT 308: S TECHNOLOGICKÝM DUCHEM - 1.část

peugeot-308

Značka Peugeot píše další kapitolu v historii svého bestselleru, kterého bylo od uvedení na trh vyrobeno více než 760 000 kusů.


Nový Peugeot 308 tvoří důležitou část nové ságy, jejímž leitmotivem je neutuchající touha dosáhnout dokonalosti.
Nový Peugeot 308 s rozsáhlou technologickou výbavou a v novém kabátě s ještě osobitějším stylem představuje významný krok značky Peugeot při posunu směrem k luxusnějším produktům.Nabídka konektivity, která jednoznačně hledí do budoucnosti, byla obohacena o funkci Mirror Screen. Telematické palubní funkce zahrnují kapacitní dotykový displej a navigaci 3D. Nový Peugeot 308 je vybaven všemi asistenčními systémy řízení, které byly před nedávnem představeny u SUV Peugeot 3008 a 5008. Díky těmto novým systémům dosahuje nový Peugeot 308 jednoznačně nejlepší úrovně na trhu.V rámci svého segmentu se nový Peugeot 308 vyznačuje nabídkou inovativních pohonných jednotek. Dokonalé dynamické vlastnosti nového Peugeotu 308 zdůrazňuje motor 2.0 BlueHDi 180 k S&S ve spojení s osmistupňovou automatickou převodovkou (EAT8) nebo zcela nový dieselový motor 1.5 BlueHDi 130 k S&S. Zavedením těchto nových účinných agregátů a nového systému snižování emisí u benzinového i dieselového motoru Peugeot předjímá budoucí emisní normu Euro 6.c.


Silueta s výrazně dynamickými tvary
Nový Peugeot 308 má ladný a ušlechtilý styl, který se objevuje u všech jeho šesti úrovní výbavy: Access, Active, Allure, GT Line, GT, GTi [1]. Nabízí vyvážené proporce jak u hatchbacku, tak u SW. Díky krátkým předním a zadním převisům si nový Peugeot 308 zachovává vynikající ovladatelnost. Linie vozu byly uzpůsobeny tak, aby přesně kopírovaly mechaniku, takže vozu dodávají na robustnosti a dynamičnosti.Nová horizontálně tvarovaná kapota je opatřena vertikální maskou chladiče. Do jejího středu byl v celém segmentu hrdě umístěn lev a do lišty nad něj nápis PEUGEOT. Světelný podpis se zabudovanými LED diodami do světlometů u všech úrovní výbavy dodává vozu pronikavý pohled. U prvních tří úrovní výbavy je k dispozici nový přední halogenový světlomet s eliptickým modulem. Vyšší stupně výbavy GT Line, GT a GTi nabízejí osvětlení full LED.Velmi dynamický blatník ve dvou provedeních podtrhuje energický charakter vozu: jedno provedení je určeno pro úrovně výbavy Access, Active, Allure a druhé pro GT Line, GT a GTi. Jeho tři velkorysé otvory ve spodní části zajišťují účinné chlazení motoru. Do bočních výklenků jsou zasazeny mlhové světlomety.U úrovně výbavy Allure nabízí nový Peugeot 308 tři nové hliníkové disky kol:
• sériově: 16" disky „ZIRCON“. Tento disk se vyznačuje vynikajícím koeficientem Cx, což zvyšuje účinnost vozu a tím snižuje spotřebu paliva;
• volitelně: nové 16" disky „JADE“ s výbrusem;
• volitelně: 18" disky „SAPHIR BLACK“ s výbrusem.


Kryt víčka palivové nádrže byl u nového vozu Peugeot 308 upraven z důvodu instalace nových motorů odpovídajících emisní normě Euro 6.c. Předchozí kulatý tvar byl kvůli ústí nádrže na AdBlue® nahrazen tvarem obdélníkovým.
Světelný podpis zadních světel vykresluje motiv tří drápů a je nyní permanentně rozsvícen. Zatmavené kryty zadních světel u hatchbacku zvýrazňují dynamičnost vozu.
Od svého uvedení na trh bude mít Peugeot 308 k dispozici deset odstínů karoserie, z nichž jeden představuje naprostou novinku: Béžová Pyrite nahradí Šedou Aluminium. Emblematická verze GTi se pyšní novou exkluzivní dvoubarevnou karoserií Coupe Franche kombinující odstíny Modrá Magnetic a Černá Perla Nera.


Dokonale vybavený a vylepšený i Cockpit
Vzhledem k tomu, že Peugeot i Cockpit zaznamenal obrovský úspěch už u jiných modelů, byl prostor kabiny nového vozu Peugeot 308 ještě vylepšen tak, aby akcentoval své silné stránky:
• Peugeot i Cockpit® představuje exkluzivně řešené místo pro řidiče. Kompaktní volant a vyvýšená přístrojová deska poskytují zcela nevídaný prožitek z jízdy.
• Nové ovládání automatické převodovky Shift and Park by wire u EAT8.
• Nový kapacitní dotykový displej umožňuje mimo jiné ovládat klimatizaci a navigaci 3D .
• Kvalitní materiály a mimořádně bohatá výbava.
• Nová čalounění u dvou úrovní výbavy:
o Active: Látkové čalounění MECO černá;
o Allure: Kombinované látkové čalounění OXFORD černá.


Konektivita a telematické funkce
Nový Peugeot 308 má v doplňcích již u úrovně výbavy Active [2] dotykový displej poslední generace. Díky kapacitní technologii je tento displej reaktivní a snadno ovladatelný stejně jako většina chytrých telefonů. Umístění displeje na úrovni středových ventilátorů a jeho natočení směrem na řidiče umožňují snadné čtení informací a rychlý přístup k nabízeným funkcím.
Nový Peugeot 308 nabízí funkci Mirror Screen. Tato funkce duplikuje displej chytrého telefonu na dotykovém displeji ve voze, čímž umožňuje plné využívání kompatibilních aplikací. V době, kdy se chytrý telefon stal běžnou součástí života, je díky funkci Mirror Screen konečně možné ovládat svůj telefon i během jízdy. Pro zajištění bezpečnosti je telefon možné uklidit do úložného prostoru středové loketní opěrky, oblíbené aplikace však zůstanou i nadále dostupné. Stiskem tlačítka umístěného na konci přepínače směrovek se aktivuje přístup k aplikacím pomocí hlasového ovládání. Hlasové ovládání prostřednictvím funkcí chytrého telefonu (S Voice u Androidu a Siri u Applu) umožňuje telefonovat, psát SMS zprávy nebo diktovat navigaci adresy. Jedná se o službu triple play, která je kompatibilní s protokoly Mirrorlink®, Android Auto® a Apple CarplayTM.


Asistenční systémy řízení nejnovější generace
Nový Peugeot 308 je vybaven nejnovější generací asistenčních systémů řízení, které byly nedávno představeny u nových SUV PEUGEOT 3008 a 5008.
Nouzové automatické brzdění (Activy Safety Brake) a hlídání bezpečné vzdálenosti (Distance Alert)
Funkce Distance Alert hlídání bezpečné vzdálenosti upozorňuje řidiče na bezprostřední riziko srážky s vozem, který jede před ním, nebo s chodcem, který se ocitl v detekčním poli. Pokud po obdržení výstrahy řidič rychle nesešlápne brzdu, funkce nouzové automatické brzdění se okamžitě spustí. Srážce je tak možné se vyhnout nebo alespoň riziko srážky prudkým zpomalení vozu výrazně snížit. Funkce detekuje vozy s poznávací značkou, které buď stojí, nebo jedou stejným směrem, ale také chodce, kteří se ocitnou na silnici. Naopak kola, motocykly, zvířata nebo předměty ležící se na silnici detekovány nejsou. Funkce nouzové automatické brzdění zasáhne, když:
• je detekován jiný pohybující se vůz: při rychlosti 5–140 km/h;
• je detekován stojící vůz: při rychlosti do 80 km/h;
• je detekován chodec: při rychlosti do 60 k/h.


Aktivní systém varování při neúmyslném opuštění jízdního pruhu (PHIL)
Díky kameře, která rozlišuje plné a přerušované čáry, umí systém varování při neúmyslném opuštění pruhu detekovat takové situace, kdy dochází k překročení vodorovného značení na pozemních komunikacích. V případě snížené pozornosti řidiče při rychlosti vyšší než 80 km/h vyšle systém zvukovou a vizuální výstrahu.
Při rychlosti mezi 65 a 180 km/h navíc aktivní systém varování při neúmyslném opuštění jízdního pruhu upraví trasu vozu: Jakmile systém zaznamená riziko neúmyslného opuštění pruhu, dojde k postupné korekci trasy tak, aby vůz zůstal ve svém původním pruhu. Pokud si ovšem řidič přeje pruh opustit, stačí, aby setrval v tlaku na volant. Při přejezdu do jiného pruhu se systém automaticky deaktivuje, jestliže řidič předtím zapne směrovku. Jestliže si řidič přeje systém deaktivovat, může tak učinit dlouhým stiskem tlačítka na levé straně volantu. Když je systém deaktivovaný, na tlačítku se rozsvítí oranžová LED dioda.


Sledování pozornosti řidiče (Driver Attention Alert)
Nový Peugeot 308 má v sériovém vybavení funkci, která hlídá dobu řízení (Coffee Break Alert): Po dvou hodinách nepřerušovaného řízení při rychlosti vyšší než 65 km/h vizuální a zvuková výstraha vyzve řidiče, aby si udělal přestávku.
Tento systém doplňuje funkce sledování pozornosti řidiče. Díky kameře umístěné v horní části předního skla vůz analyzuje svou trasu. Systém hodnotí pozornost řidiče na základě vyhodnocování odchylek trasy vzhledem k pozemnímu značení. Spustit se může několik stupňů zvukové a vizuální výstrahy (například „Buďte ostražití“ nebo „Udělejte si pauzu“).