PEUGEOT 308: S TECHNOLOGICKÝM DUCHEM - 2. část

peugeot-308

Nový PEUGEOT 308 - 2. část


Nový Peugeot 308 s rozsáhlou technologickou výbavou a v novém kabátě s ještě osobitějším stylem představuje významný krok značky Peugeot při posunu směrem k luxusnějším produktům.


 


 


Automatické přepínání světel
Kamera umístěná v horní části předního skla analyzuje intenzitu světla a v závislosti na světelných podmínkách a dopravní situaci automaticky přepíná dálková a potkávací světla. Doba, po níž v průběhu jízdy zůstávají rozsvícena dálková světla, je tedy optimalizována, takže nedochází k oslňování řidičů ostatních vozů.
Systém rozpoznání dopravního značení
Kamera umístěná v horní části předního skla umožňuje detekovat a snímat značky upozorňující na začátek nebo konec úseku s omezenou rychlostí, informuje o nich na přístrojové desce. Systém také zohledňuje informace o omezení rychlosti uvedené v mapách navigačního systému. Specifická omezení rychlosti (určená např. pro kamiony) se nezobrazují. Tuto funkci doplňuje možnost nastavení automatického přizpůsobování rychlosti vozu: Stisknutím tlačítka MEM na ovladači tempomatu/omezovače rychlosti, může řidič nastavit automatické přizpůsobování rychlosti vozu rychlostním omezením, jež snímá kamera.Adaptivní tempomat s funkcí Stop (u automatických převodovek) nebo funkcí 30 km/h (u manuálních převodovek)
Vůz má uprostřed předního nárazníku zabudovaný radar s maximálním dosahem 150 metrů. Adaptivní tempomat zajišťuje dvě funkce:
• automaticky udržuje rychlost vozu na hodnotě nastavené řidičem;
• automaticky udržuje vzdálenost od vozidla jedoucího vpředu.
Systém detekuje vozidlo, které jede před ním ve stejném směru. Pomocí brzdění motorem a brzdového systému automaticky přizpůsobuje rychlost vozu rychlosti vpředu jedoucího vozidla.
• Pokud je rychlost vpředu jedoucího vozidla nižší, systém vůz zpomalí, nebo dokonce zcela zastaví funkcí Stop;
• Pokud vůz vpředu zrychlí nebo přejede do jiného pruhu, tempomat začne postupně zvyšovat rychlost, dokud se nedostane na nastavenou hodnotu;
• Pokud řidič zapne směrovku kvůli předjíždění pomalejšího vozu, systém mu umožní, aby se k danému vozu dočasně přiblížil, než ho předjede; zároveň dbá, aby během předjíždění nedošlo k překročení nastavené rychlosti.
S funkcí Stop dojde k úplnému zastavení vozu a tempomat se přepne do režimu Pauza.
Pokud s funkcí 30 km/h při brzdění dojde ke snížení rychlosti o více než 30 km/h, tempomat se přepne do režimu Pauza, takže řidič musí ručně podřadit a brzdit, dokud se vůz nezastaví. Funkce je aktivní do 180 km/h.
(Aktivní) systém hlídání mrtvého úhlu
Při rychlosti mezi 12 km/h a 140 km/h upozorňuje tento systém řidiče, na přítomnost vozidla v prostoru slepého úhlu. Upozornění dostává řidič díky kontrolce, která se rozsvítí ve zpětném zrcátku na té straně, kde došlo k detekci nějakého vozu (automobilu, kamionu, motocyklu nebo kola). Tento systém spolupracuje s aktivním systémem výstrahy při neúmyslném opuštění pruhu: Kromě nepřerušovaného rozsvícení kontrolky ve zpětném zrcátku na té straně, kde došlo k detekci vozu, bude provedena korekce trasy vozu se zapnutou směrovou svítilnou, aby se řidič vyhnul srážce.


Visiopark 1
Vůz disponuje 180° kamerou, která je umístěná na zadních výklopných dveřích. Díky této kameře je možné snímat okolí vozu a zobrazovat ho na dotykovém displeji. Data pořízená z horní části vozu doplňují senzory parkovacího asistenta. Zobrazení pohledu shora na vůz a jeho okolí se neustále aktualizuje v reálném čase podle manévrování vozu. Zobrazení umožňuje pohled do všech stran. Zobrazením všech překážek v dosahu tato funkce usnadňuje parkování.
Park Assist
Tento systém přináší prostřednictvím ultrazvukových postranních snímačů aktivní pomoc při parkování:
• senzory zabudované do předního a zadního nárazníku vyhodnocují vhodné parkovací místo podle rozměrů vozu;
• řídicí jednotka pomáhá v tomto prostoru zaparkovat.
U manuální převodovky musí řidič při parkování ovládat plyn, brzdu, řadicí páku a spojku. U automatické převodovky EAT8 se řidič stará pouze o brzdu. Za účelem bezpečného zaparkování podává systém řidiči při vjezdu a výjezdu na parkovací místo vizuální informace a zvukové signály. Kontrolu nad vozem může řidič převzít kdykoli jednoduše tím, že uchopí volant. Funkce Park Assist poskytuje pomoc při podélném (při vjezdu i výjezdu na parkovací místo) i při příčném parkování.


Široká řada pohonných jednotek
K doplnění široké škály motorů nabízí nový Peugeot nové a čím dál tím účinnější benzinové a dieselové agregáty. Řidiči tak mají k dispozici vozy s uznávanými dynamickými jízdními vlastnostmi a současně s nízkou spotřebou paliva.
Pure Efficiency, předjímání budoucích emisních norem Euro 6
Podle emisní normy Euro 6.c, která začne platit od září 2017, nesmí motorové emise oxidů dusíku NOx v reálném provozu přesáhnout 2,1 násobek homologovaných emisí. Již dnes se skupina PSA díky zcela novým motorům zavazuje k tomu, že bude respektovat hodnotu 1,5 násobku, která bude normou vyžadována až od roku 2020. Nový dieselový motor s sebou přináší, a to v tříletém předstihu, nový systém zpracovávání NOx prostřednictvím selektivní katalytické redukce (SCR) druhé generace a filtru pevných částic (DPF) umístěných co nejblíže motoru. Benzinové motory turbo s přímým vstřikováním s sebou kromě třícestného katalyzátoru přinášejí filtr pevných částic (GPF) zpracovávající HC, CO2, NOx a pevné částice.


Nový motor 1.2 PureTech 130 k S&S MAN6: vyšší výkon a nižší spotřeba
Nový Peugeot 308 je opatřen nejnovější generací benzinového motoru 1.2 PureTech 130 k S&S s přímým vstřikováním. Tato nová verze je výkonnější, dynamičtější a přitom spotřebuje méně paliva, takže je i účinnější.
Tento motor se neustále vyvíjí, aby nezávisle na způsobu, jakým je používán, umožnil ještě účinněji snížit emise škodlivin. K zpracování emisí dochází u zdroje a u výfuku:
• instalací filtru Gasoline Particulate Filter k zajištění snížení emisí pevných částic (účinnost filtrace je vyšší než 75 %);
• ještě účinnějším systémem snižování emisí za všech situací, např. zlepšením tepelně izolačních vlastností materiálů, optimalizací teploty výfukových plynů a užíváním těch nejmodernějších katalyzátorů;
• optimalizací spotřeby, jíž je dosaženo díky přesné kontrole palivové směsi (poměru vzduchu a paliva), vykonávané nejnovější generací kyslíkové sondy.
Kromě zlepšení výkonu motoru, což s sebou přináší také snížení času odezvy, je spotřeba snížena řádově o 4 % oproti motoru 1.2 PureTech 130 k S&S Euro 6.b, a to díky optimalizaci účinnosti: zavedením systému recirkulace značného množství výfukových plynů, zesílením vstřikovacího tlaku na 250 barů, snížením tření a novou koncepcí turbokompresorů.
Ve spojení s novým motorem 1.2 PureTech 130 k S&S nabízí nový Peugeot 308 novou manuální převodovku se šesti rychlostními stupni. Tato převodovka byla od základu vyvinuta digitálně. Takový postup umožnil snížit koncepční dobu a simulovat co největší počet možných užití této převodovky zákazníky. Převodovka MAN6 je lehčí, účinnější a krom toho je i stejně kompaktní jako ekvivalentní MAN5. Díky tomu, že účinnost každé její části byla optimalizována, je řazení plynulejší a přesnější. Tato nová poháněcí soustava bude k dispozici v nabídce nového Peugeotu 308 koncem roku 2017.
Nový dieselový motor 1.5 BlueHDi 130 k S&S: kompaktní, výkonný, účinný


Nový Peugeot 308 je první vůz skupiny PSA opatřený novým motorem 1.5 BlueHDi 130 k S&S. Stejně jako převodovka MAN6 byl tento naprosto nový čtyřválcový motor od základu vyvinut digitálně. Vývoj této nové poháněcí soustavy si od skupiny PSA vyžádal, aby přihlásila 200 nových patentů.


Výkon tohoto motoru je srovnatelný s výkony motorů vyšší kategorie (motory 2.0). Motor 1.5 BlueHDi 130 k S&S má o deset koní vícenež jeho předchůdce 1.6 BlueHDi 120 k S&S. Hlava válce s 16 ventily udržuje vysoký výkon, takže pocit při řízení se podobá pocitům při řízení vozu s benzinovým motorem. Tento motor je výkonnější, ale také střídmější. Spotřebu se podařilo snížit řádově o 4 až 6 % oproti 1.6 BlueHDi 120 k S&S, a to díky snížení obsahu válce, novému vysoce účinnému výměníku a zcela novému spalovacímu systému založenému na patentované specifické geometrii spalovací komory (tato patentovaná technologie byla použita u vozu Peugeot 908 – vítěz 24 h Le Mans).
Spolu s novým 1.5 BlueHDi 130 k S&S byl představen i systém snižování emisí, který se nadále vyvíjí ve snaze dodržet již nyní, tedy s tříletým předstihem, omezení emisí NOx na hodnotě 1,5, která začne platit od roku 2020. Tento motor také zpracovává emise u zdroje a u výfuku. Jeho inovativní stavba a optimální umístění umožnily zlepšit účinnost zpracování NOx a redukovat spotřebu paliva. Systém snižování emisí je kompaktnější. Jeho součástí je katalyzátor, selektivní katalytická redukce (SCR) a filtr pevných částic (FAP). Umístění co nejblíže motoru zrychluje a zlepšuje fungování systému. Cena nákladů byla snížena díky odstranění aditiva pro FAP. Pro zákazníka je nyní údržba snazší díky umístění nádrže na AdBlue® do blízkosti té palivové.


Automatická převodovka EAT8 s ovládáním Shift and Park by wire: naprostá novinka v segmentu
Dieselový motor 2.0 BlueHDi 180 k S&S, který je určen výhradně pro verzi GT, je nyní spojen s automatickou převodovkou EAT8 nové generace, vyvinutou ve spolupráci s japonským výrobcem Aisin. Tato nová automatická převodovka snižuje spotřebu až o 7 % oproti převodovce EAT6 díky:
• zavedení osmi rychlostních stupňů;
• zlepšení účinnosti díky rozšíření funkce Stop & Start do 20 km/h;
• snížení hmotnosti a lepší kompaktnosti (až 2 kg oproti EAT6).
Nový ovladač automatické převodovky Shift and Park by wire se díky elektrickému ovládání, které je zároveň ergonomické a nevyžaduje žádné úsilí, jeví jako uživatelsky přívětivý a intuitivní. V celé sérii je možné řadit manuálně pomocí ovladačů umístěných na volantu a paralelně využívat i automatického řazení. Z hlediska bezpečnosti se funkce Park aktivuje automaticky při vypnutí motoru. Při používání asistenčních systémů řízení Park Assist nebo adaptivního tempomatu s funkcí Stop je směr jízdy určován automaticky bez zásahu řidiče.