Jeep Compass, stvořený tak, aby překvapoval

34fae7d2d87a5544d72215586280922b9a7bbae2

Nový Compass byl navržený tak, aby měl více evropský styl. Vyznačuje se tak lepšími povrchovými úpravami a vyspělými palubními technologiemi. Zavádí také některé nové funkce, které jej posouvají dál ve smyslu designu, bezpečnosti, technologií a funkčnosti.


V čem tkví jeho tajemství? Spojením dvou duší značky Jeep - offroadové a městské – naplňuje všechny potřeby zákazníků segmentu C-SUV. I racionálně smýšlející zákazníky láká představa úniku od každodenní rutiny: těmto zákazníkům říkáme „pragmatičtí snílci“.


Nový model má výrazný a osobitý styl, který ovšem zůstává věrný tradičním designovým prvkům značky Jeep, a může se pochlubit excelentní jízdní dynamikou a důmyslnější bezpečností a konektivitou. To vše je korunováno proslulými schopnostmi v terénu, které jsou výsledkem více než 80letých zkušeností s jízdou v terénu.


Jinými slovy řečeno, ať už jde o praktickou potřebu mobility nebo touhu zažít vzrušující každodenní dobrodružství, nový Compass je připraven poskytnout dokonalou rovnováhu mezi výkonem, emocemi, racionálním využitím a sny o svobodě a dobrodružství. Vše v duchu sloganu značky: „Go Anywhere, Do Anything“. I po 80 letech zůstává Jeep stále Jeepem.


Při uvedení první generace v roce 2017 představoval Jeep Compass návrat značky Jeep do segmentu C-SUV a byl prvním vozem značky, který byl navržen pro silnice celého světa. Tato koncepce položila velmi pevné základy jeho budoucího úspěchu. S více než 200 000 prodanými vozy od svého uvedení na evropský trh je toto kompaktní SUV hnací silou komerčního výkonu značky a představuje 40% celkových prodejů. To potvrzuje jeho pozici, jako jednoho z nejoceňovanějších modelů Jeep z pohledu evropských zákazníků a jednoho z nejžádanějších vozidel s plug-in hybridním pohonem 4xe. Přibližně jeden ze čtyř modelů Compass prodaných v Evropě je ve verzi 4xe. Verze 4xe je nejprodávanějším hybridním modelem v Itálii.


Nový Compass je vybaven řadou účinných spalovacích motorů i plug-in hybridními pohonnými jednotkami, přičemž všechny splňují emisní specifikaci Euro 6D Final. K tomu přidává paletu nejmodernějších prvků aktivní a pasivní bezpečnosti, které zlepšují jeho dynamické chování a proslulé schopnosti 4x4.


Nabídka motorizací byla vylepšena novým zážehovým přeplňovaným čtyřválcem GSE o objemu 1,3 l, který byl navržen tak, aby poskytoval vynikající výkon a současně skvělý jízdní komfort a účinnost. Emise CO2 a spotřeba paliva jsou ve srovnání s předchozí zážehovou motorizací o 27% nižší (v cyklu WLTP).  V tomto ohledu je zcela ohromující plug-in hybridní verze, která umožňuje ryze elektrickou jízdu s nulovými emisemi a výjimečné schopnosti tak kombinuje s udržitelnou mobilitou: to je elektrifikace podle značky Jeep.


Spolu s modelem Renegade je Compass prvním modelem s logem 4xe. Toto logo označuje všechna vozidla Jeep s pohonem všech kol a hybridním hnacím ústrojím, která poskytují nejlepší možnou rovnováhu mezi účinností, potěšením z jízdy a ohleduplností k životnímu prostředí.


Nový model se vyznačuje techničtějším vzhledem, současně si ale zachovává svou městskou, moderní, vytříbenou a k životnímu prostředí ohleduplnou povahu. Zcela nová kabina byla navržena s ohledem na zvýšení komfortu a zlepšení života na palubě. Mezi hlavní novinky patří digitální 10,25palcový přístrojový panel s vysokým rozlišením, digitální rádio DAB, systém Uconnect 5 s dotykovou obrazovkou od 8,4 do 10,1 palce, která byla na palubní desce posunuta do vyšší pozice a nabízí tak lepší čitelnost. Opatřena je 5krát rychlejším procesorem s operačním systémem Android, bezdrátovými funkcemi Apple CarPlay a Android Auto, interaktivní navigací TomTom, rozpoznáváním přirozeného hlasu a službami Uconnect Services.


Interiér je nyní funkčnější díky novému uspořádání středové konzole a velkorysejším úložným prostorům (ty se zvětšili proti předchozí 2,8litrové verzi třikrát na nynějších 7,2 litru). Interiér je navíc modernější a osobitější díky nové palubní desce, středovému tunelu, volantu a obložení dveří, jež využívají prvotřídní materiály a povrchové úpravy.


Nový Compass je prvním modelem značky Jeep v Evropě, který nabízí autonomní řízení 2 úrovně a celá řada disponuje poslední generací asistenčních systémů řidiče ADAS. Mezi tyto systémy patří rozpoznávání dopravního značení, které čte a na přístrojovém panelu zobrazuje dopravní značení, inteligentní rychlostní asistent, který automaticky udržuje doporučenou rychlost, asistent pozornosti řidiče varující řidiče při poklesu pozornosti nebo zjištění mikrospánku, automatické nouzové brzdění s detekcí chodců a cyklistů, které zpomaluje až do úplného zastavení s cílem zamezit nehodě nebo alespoň zmírnit její následky. Největší novinkou je však dálniční asistent, který prostřednictvím kombinace adaptivního tempomatu a udržování v jízdním pruhu automaticky upravuje rychlost a trajektorii vozidla. Vůz tak zůstává uprostřed jízdního pruhu v bezpečném odstupu od vpředu jedoucího vozidla, což řidiči poskytuje bezstarostný jízdní zážitek (k dispozici v druhé polovině roku).


Nový Jeep Compass přichází s novou řadou motorů. V rámci pěti stupňů výbavy (Sport, Longitude, Limited, S a Trailhawk) nabízí pět kombinací hnacího ústrojí -  zážehové, vznětové a plug-in hybridní motory, tři převodovky (šestistupňová manuální, automatická dvouspojková DDCT nebo šestistupňová automatická – a pohon předních nebo všech čtyř kol. Zážehové veze jsou osazené motorem 1.3 GSE s výkonem 130 nebo 150 k v kombinaci s manuální nebo dvouspojkovou převodovkou DDCT a pohonem předních kol. Nabídku spalovacích motorů doplňuje vznětový motor 1.6 s výkonem 130 k, který je kombinovaný s šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem předních kol. Řadu plug-in hybridních modelů tvoří dvě výkonové verze – 190 k a 240 k – využívající šestistupňovou automatickou převodovku a pohon všech kol eAWD.


Pro nový Jeep Compass, vyvinula značka Mopar® novou řadu příslušenství, které doplní schopnosti vozidla a zlepší možnosti jeho personalizace, například ve smyslu komfortu.