Kimi Räikkönen certifikoval Giulii GTA

571130edec49ce7f0177326d8a4f06f019e4b5d2

Po nedávných testech modelů Giulia GTA a GTAm se finský mistr světa formule 1 vrátil na zkušební polygon v Baloccu, aby osobně vyhodnotil závěrečné práce na nejvýkonnějším sportovním sedanu, jaký kdy italská značka Alfa Romeo vyrobila. Jeho slova ve vás nezanechají absolutně žádné pochybnosti: „Moc se mi líbí. Díváme se na auto, které lze používat na každodenní bázi, ale které lze současně vzít na okruh, kde si jej náležitě užijete.“


Kimi Räikkönen analyzoval změny provedené na vozidle, zejména pokud jde o aerodynamiku. Na tomto aspektu pracoval již při prvních testech, kdy poskytl neocenitelné rady ohledně nově přidaných prvků, jak vpředu – nový nastavitelný splitter zabudovaný v novém předním nárazníku –, tak i vzadu – nové ručně nastavitelné křídlo. Obecnější změny byly provedeny také ve smyslu celkové rovnováhy spojení nových komponent s difuzorem a kapotovaným podvozkem. Kimiho zhodnocení? „Samozřejmě, ve smyslu vyváženosti ve vysokých rychlostech je to lepší. Zdá se, že přední část vozu je nižší, díky čemuž je řízení rychlejší. Vůz je rychlý, snadno ovladatelný a pohotový.“ Jakmile svlékne závodní kombinézu a bude mimo pozornost, vrátí se Kimi Räikkönen do role otce, který vozí své děti do školy. Je přesvědčen, že Giulia GTA představuje ideální kombinaci pro každodenní použití i jízdu na okruhu.


Proces vývoje, kdy oba jezdci poskytli inženýrům Alfy Romeo své znalosti a schopnosti je u konce. Tento proces začal loni v říjnu prvním testováním zaměřeným na konkrétní řešení ve smyslu aerodynamiky a ovladatelnosti.


Alfa Romeo pověřila společnost Sauber Engineering výrobou většiny komponent z uhlíkových vláken pro modely GTA a GTAm, zejména těch, které ovlivňují aerodynamiku. Patří mezi ně nový přední nárazník, boční prahové nástavce, difuzor, spojler GTA a křídlo GTAm. Díky ručně nastavitelným předním a zadním spojlerům je u Giulie GTAm možné přizpůsobit aerodynamický výkon jakémukoli typu dráhy nebo vozovky, přesně podle požadavků a preferencí řidiče. Aerodynamický výzkum v aerodynamickém tunelu se neomezil pouze na přídavná křídla, ale i na spodní část vozu, která je kompletně kapotovaná, podobně jako u Giulie Quadrifoglio. Modely GTA a GTAm těží rovněž z nového difuzoru, který je schopen zvýšit přítlak vozidla a zajistit tak vynikající přilnavost ve vysokých rychlostech. Výsledkem je, že Giulia GTAm generuje v nejintenzivnější aerodynamické konfiguraci dvojnásobný přítlak modelu Giulia GTA a trojnásobný ve srovnání s Giulií Quadrifoglio, která byla sama o sobě v tomto ohledu měřítkem svého segmentu. To svědčí o mimořádně plodné spolupráci techniků Alfy Romeo a společnosti Sauber.